Wiosenne porządki w szufladzie

Nareszcie pierwszy dzień wiosny! Czekałem na ten dzień już od dłuższej chwili, bo zimowa aura działa na mnie przygnębiająco.

Co ciekawe, dzisiaj jest też chyba Światowy Dzień Sprzątania w Szufladzie Biurka, bo natknąłem się na kilka artykułów o tej tematyce właśnie dziś.

W związku z tym postanowiłem napisać kilka słów na temat organizacji szuflady (nawet zdjęcie mojej szuflady opublikowałem).

Jak tam Twoja szuflada? Zagracona?

Dawniej miałem zwyczaj sprzątania biurka “na szybko” – wszystkie małe przedmioty, które znajdowały się na blacie jednym szybkim ruchem zgarniałem do pierwszej szuflady.

Efekt był taki, że znalezienie czegokolwiek w tej szufladzie zajmowało mi sporo czasu i było niezwykle irytujące.

Po kilku takich poszukiwaniach wkurzałem się i wysypywałem zawartość szuflady na blat biurka z zamiarem zrobienia generalnego porządku. Wystarczyło, żebym znalazł jakiś przedmiot wymagający naprawy albo notatkę o tym co powinienem zrobić na wczoraj, żebym zaczął zajmować się czymś innym. Mijały godziny a sterta na biurku nie malała. To co zostało znów wrzucałem do szuflady.

Czasem jednak udawało mi się wszystko poukładać i osiągnąć satysfakcjonujący porządek w szufladzie. Niestety wystarczyło raz, zbyt energicznie zamknąć szufladę, żeby znów powstał bałagan.

Zasady dotyczące zawartości szuflady

W końcu się wkurzyłem i wprowadziłem żelazne zasady dotyczące tego co i kiedy znajduje się w tej szufladzie. Oto one:

1. Zawartość szuflady jest ściśle określona.

Określ co konkretnie ma swoje miejsce w szufladzie. W moim przypadku są to narzędzia:

  • Długopisy ołówki i wkłady
  • Samoprzylepne karteczki do zaznaczania
  • Taśma klejąca
  • Zszywacz i rozszywacz
  • Dziurkacz
  • Kalkulator
  • Linijka i ekierka
  • Nożyczki i nożyk do papieru
  • Firmowa pieczątka
  • Portfel
  • Wizytówki
  • Pinezki i spinacze do papieru
  • Koreczki do uszu

Nic poza wymienionymi powyżej przedmiotami nie ma prawa wylądować w tej szufladzie! Dzięki tej zasadzie nie zapędzam się z wrzucaniem tam przypadkowych rzeczy, notatek itp.

2. Niewielkie przedmioty lądują w pojemnikach.

Znajdź pojemniki, do których wrzucisz mniejsze przedmioty. Jak wspomniałem wcześniej, na nic układanie rzeczy luzem w szufladzie skoro jednym energicznym zamknięciem można wszystko wymieszać.

Drobiazgi takie jak spinacze do papieru czy pinezki muszą się znaleźć w większych pojemnikach. Podobnie jest z długopisami. Idealne do tego celu są małe plastikowe koszyczki (do kupienia w większości supermarketów). Dzięki nim można z łatwością pogrupować przybory do pisania. Ja mam dwa koszyczki, jeden na długopisy a drugi na zapasowe wkłady i karteczki samoprzylepne.

Jeżeli masz taką możliwość, to układaj pojemniki w szufladzie tak, żeby nie miały możliwości się przesuwać przy otwieraniu i zamykaniu szuflady.

3. To, z czego korzystasz najczęściej znajduje się najbliżej.

Stosuję tę zasadę w odniesieniu do organizacji biura, w obrębie biurka jak i samej szuflady. Dlatego właśnie długopisy, karteczki samoprzylepne oraz portfel są najbliżej a taśma klejąca czy dziurkacz znajdują się w głębi szuflady.

Jak zrobić porządek w szufladzie

Jeżeli robisz porządek w szufladzie po raz pierwszy od dłuższego czasu to proponuję Ci:

  1. Wyrzuć całą jej zawartość na blat biurka lub do osobnego pudełka.
  2. Przetrzyj wnętrze szuflady wilgotną szmatką – czysta szuflada zwiększa przyjemność korzystania z niej.
  3. Spośród rzeczy, które znajdowały się w szufladzie wyrzuć wszystkie śmieci.
  4. Znajdź lub kup pojemniki na długopisy i inne mniejsze przedmioty.
  5. Włóż do szuflady tylko to z czego korzystałeś w ciągu ostatnich 24 godzin.
  6. Przez kolejny tydzień dokładaj do szuflady tylko te rzeczy, z których korzystałeś.
  7. Narzędzia z których nie korzystałeś przez tydzień wyrzuć albo umieść w innym miejscu. Ktoś powiedział, że szuflada musi być zapchana po brzegi?
  8. W drodze wyjątku umieść w szufladzie narzędzia z których korzystasz rzadziej ale pod warunkiem, że nie utrudniają Ci dostępu do tych używanych częściej (Tym sposobem mam w szufladzie linijkę i ekierki ułożone wzdłuż ścianki).

A Tobie do czego służy szuflada w biurku? Masz w niej porządek?

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.

komentarzy 9 to Wiosenne porządki w szufladzie

  1. To nic innego, jak wykorzystanie znanej ze środowiska produkcyjnego Metody 5S w warunkach domowych. Proste i praktyczne.

    • Jakub Ujejski 21.03.2011 at 23:16

      Masz rację. Nie słyszałem wcześniej o metodzie 5S, ale mogłem się spodziewać, że ktoś kiedyś miał już taki problem i go rozwiązał :) Dziękuję Michale za zwrócenie mojej uwagi na ten temat.

  2. Na moje szczęście nie mam szuflady ale moje rzeczy leżą na parapecie-więc też będę musiał je uporządkować;)

    Pozdrawiam Dr Ragan

  3. Nie myślałam wcale o wiosennych porządkach, kiedy w naturalny sposób odczulam niedzielnym popołudniem potrzebę posiadania czystych szuflad. Sprzątałam właśnie przedwczoraj w/g podobnych kryteriów, które powyżej przedstawiłeś Jakubie. Tyle że w prawej mam narzędzia z pojemnikiem metalowym po cukierkach (zszywacz maleńki, pinezki wielkie, wizytownik, linijki, zszywki itp), i dwa piórniki ”parówki” z długopisami (podręczne w dwóch kubkach na biurku) + notesy brudnopisy i kalendarz. Lewa szuflada służy do gromadzenia przeróżności ale głównie papierowych – zeszyty, notatki na wolnych kartkach itp itd – taki podręczny trochę kosz na śmieci, ale najrzadziej się zapełnia bo raczej na bieżąco wyrzucam niepotrzebne rzeczy… Także wiosnę przywitałam z czystymi szufladami ;)

    • Jakub Ujejski 22.03.2011 at 09:32

      Dwa piórniki i dwa kubki… dużo tych długopisów masz :)

      • Dużo i ciągle dokupuję nowe – heh! Dlatego nie wyrzucam starych piórników – są przydatne:) W moim zestawie znajduje się też kilka pudełek kredek (w ozdobnym wazonku na kwiatki)- to dla gości którzy przychodzą z dziećmi – za blok im ma służyć papier ksero :)

  4. Od kilku miesięcy mam przy biurku komódkę z 6 szufladami i już nie wyobrażam sobie bez nich życia! W szufladach perfekcyjny porządek, a zawartość dostosowana do tego, że jeszcze się uczę.
    1 jest na kalendarz, niewielką teczkę – inbox i wszystko to, czego muszę się nauczyć.
    2 to rzeczy, które mogę wykonać np. oglądając film. Taki podział bardzo ułatwia pracę i pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym :)
    3- rzeczy, które już zrobiłam. To chyba najważniejsza szuflada. Pierwotnie jej nie było, książki lądowały z powrotem w szufladach, z których je wyciągałam i robił się straszny bałagan.
    4: czyste kartki, zapasowe ołówki, długopisy, spinacze, zszywacz, taśma klejąca
    5: słowniki
    6 zestaw książek, którego używam raz w tygodniu. W zasadzie mógłby być gdzie indziej, ale jakoś tak lubię to, że tam leży :)
    Ponadto na blacie zawsze stoi kubek z długopisami i bloczek kolorowych karteczek.
    Moim zdaniem jest idealnie. Nie muszę co chwilę wstawać od pracy, żeby pójść po słownik czy znaleźć kartkę, na blacie jest prawie pusto.

  5. Meeega motywujące.
    Teraz uciekam na 0,5h na drzemkę a potem wracam i wyrzucam wszystko z szuflad.
    Kiedyś trzeba się za to wziąść.
    Dzięki Jakubie, doskonale wiesz kiedy i co opublikować ;)

  6. Żeby koszyczki „nie latały” po przestrzeni szuflady można by je przytwierdzić przyklejając dwustronną taśmą, a jeśli ktoś chciałby to też można dwustronną taśmą z rzepą (by oderwać, jak będzie trzeba).

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.