Wykorzystaj zadrukowane jednostronnie kartki do robienia notatek

Dziś chciałbym się z Tobą podzielić prostym i efektywnym rozwiązaniem. Gdy miałem pierwszy kontakt z GTD, to przeraziła mnie ilość papieru potrzebna do korzystania z tego systemu. Osobna kartka dla każdego pomysłu, każdej sprawy do zrealizowania. Jakby tego było mało, to jeszcze każdy tekst do przejrzenia/przeczytania dobrze jest wydrukować, żeby mieć go pod ręką gdy akurat pojawi się jakaś luka czasowa (czekanie w kolejce, podróż pociągiem, itp).
Stosując się do tych zaleceń zauważyłem, że ryza papieru znika bardzo szybko…

Rozwiązanie

Zbierasz w jednym miejscu wszystkie zbędne kartki A4 zadrukowane bądź zapisane jednostronnie. Część z nich (powiedzmy 20-30 sztuk) tniesz na mniejsze kawałki. U mnie sprawdza się format A6, czyli czyli kartka A4 przecięta na pół i jeszcze raz na pół.

Wykorzystanie

Większe arkusze wykorzystuję do notowania informacji o projektach, albo tworzenia grafów czy map myśli. Czasem zadrukowuję je z drugiej strony, gdy nie chce mi się czytać tekstu z monitora.
Mniejsze karteczki świetnie się nadają na odręczne notatki tworzone przy komputerze lub w trakcie rozmowy telefonicznej. Ja trzymam je na biurku, ale równie dobrze możesz je mieć w różnych miejscach w domu.

Takie rozwiązanie pozwoliło mi zaoszczędzić papier bez ograniczania własnej produktywności.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.

komentarze 2 to Wykorzystaj zadrukowane jednostronnie kartki do robienia notatek

  1. Irek Julkowski 17.12.2009 at 13:08

    Pomysł bardzo dobry. Szczególnie, że wykorzystuje częściowo zużyte materiały.

    Te małe karteczki genialnie nadają się dla osób, które notorycznie o czymś zapominają. Można w prosty sposób zwiększyć swoją efektywność i zaoszczędzić czas, gdy zapisujemy na nich różne informacje w różnych miejscach.

    Mam znajomego, który ciągle zapominał o tym, co ma zrobić, o umówionych spotkaniach lub o tym, gdzie położył różne rzeczy lub dokumenty.

    Przetestowaliśmy dwa podejścia do problemu.

    Najpierw pisał na karteczkach np.
    „Faktury do wystawienia:
    Faktura 123
    Faktura 456
    Faktura 789”

    I taką karteczkę kładł obok komputera.

    Generalnie wyglądało to dosyć śmiesznie, bo w całym mieszkaniu porozkładane były karteczki, ale efektywność wzrosła. Pamiętał o większej ilości rzeczy, które powinien zrobić.

    Później, po spotkaniu, które prowadził Kuba Ujejski w Warszawie, znajomy przygotował sobie „skrzynkę rzeczy do zrobienia” – genialna technika, dzięki Kuba.

    W skrócie technika polega na tym, aby zorganizować sobie jedno miejsce, w którym będą znajdowały się zapiski odnośnie rzeczy, które należy wykonać.

    Później wystarczy znaleźć chwilę na ich przejrzenie i wykonanie – prościej się chyba nie da :)

  2. Mam specjalne metalowe pudełko, nieco większe od formatu karteczki samoprzylepnej, w nim nieprzylepne kwadratowe białe karteczki i mały, rozsuwany długopis. Jeżdżę z tym pudełeczkiem wszędzie, zapisuję i gromadzę wszystkie pomysły, zadania, plany etc. – realizacja ich jest wyśmienita, otwieram pudełeczko, wyjmuję TYLKO jedną karteczkę i na tym tylko zadaniu się skupiam, po wykonaniu odkładam na drugie dno pudełeczka, analogicznie wyjmuję kolejną karteczkę – działam -> na dno pudełka etc. Do tego HTC HD2 z kalendarzem i programem Zadania, zawsze mam go przy sobie. Bajka nie planowanie!

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.