Zwiększ efektywność pisania na komputerze – 4 programy

Dziś mam dobrą informację dla wszystkich tych, którzy piszą teksty z wykorzystaniem komputera. W erze informacyjnej chyba każdemu zdarzyło się przynajmniej raz napisać jakiś dłuższy tekst – raport, artykuł, e-mail, wpis na blogu.

Narzędzi do tego celu jest cała masa. Niezależnie od systemu operacyjnego wybór jest olbrzymi. Są aplikacje bardzo rozbudowane: Writer (pakiet OpenOffice), Word (pakiet MS Office), Pages (pakiet iWork) i mamy też bardzo proste, jak Text Edit czy zniesławiony Notatnik.

Czasem jednak pisanie na komputerze jest uciążliwe. Nie ze względu na sam edytor, ale ze względu na pozostałe aplikacje (komunikatory, programy pocztowe itp). Programy te skutecznie odwracają naszą uwagę, a jak wiadomo brak koncentracji powoduje spadek efektywności.

Gdy pisze się częściej (np. pisząc bloga) to strata czasu wynikająca z rozproszenia uwagi jest bardzo odczuwalna. Cóż… Kiedyś była maszyna do pisania, która nie robiła nic poza tym, a teraz?

Teraz też jest wyjście. A nawet 4 wyjścia:

WriteRoom i DarkRoom

Obie aplikacje po uruchomieniu pozostawiają użytkownika sam na sam z czarnym ekranem i migającym kursorem. Taki powrót do lat osiemdziesiątych, albo wczesnych dziewięćdziesiątych. Brak jakichkolwiek ramek, ikon czy rozwijanych menu. Nic, co mogło by rozproszyć twoją uwagę. Po prostu siadasz i piszesz.

WriteRoom

WriteRoom (Mac) jest płatny, ale można go pobrać za darmo ze strony producenta (nie wiem czy wersja do pobrania ma jakieś ograniczenia, ale przypuszczam, że tak). DarkRoom (Windows) z kolei jest darmowy i dostępny pod tym adresem.

OmmWriter i CreaWriter

Autorzy OmmWritera (Mac OSX) poszli o krok dalej dodając obrazek jako tło dla pisanego tekstu, minimalistyczne menu oraz bardzo przyjemną dla ucha muzyczkę. Niestety program ma jak dla mnie jedną wadę. Do wyboru są tylko 3 rodzaje tła (patrz video poniżej) i nie ma możliwości dodania własnego. Osobiście wolę pisać na ciemnym tle.

Dla korzystających z Windows jest CreaWriter, którego powstanie zainspirowane było OmmWriterem (sytuacja analogiczna jak w przypadku WriteRoom i Dark Room). Z informacji zawartych na stronie wynika, że program posiada te same możliwości co OmmWriter, a dodatkowo można ustawiać własne tło oraz muzykę.

Chętnych odsyłam na stronę CreaWriter po najnowszą wersję tego programu (program oczywiście darmowy). Natomiast OmmWriter jest jeszcze w fazie beta (ale działa bez problemów), do pobrania za darmo z tej strony.

Liczę na to, że podzielicie się wrażeniami w komentarzach poniżej.

Podobne wpisy:

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.
 • Skąd pomysł na to że dodali muzyczkę.
  Muzyczka w tle raczej dekoncentruje … i poza tym są różne gusta, jeden woli Chopina a inny AC/DC :)

 • Ja zwykle używam Google Docs. Ukryj elementy sterujące (Ctrl + Shift + F) i F11 do rozszerzenia przeglądarki na całe okno i już nic nie rozprasza :)

  • W nawiązaniu można uprościć interfejs tak by nic nie rozpraszało:

   – Pasek dolny – Autoukrywanie
   – Na pulpicie nic nie trzymamy
   – Nie dajemy tła tylko jednolity kolor (nie dawałbym jednak czarnego – mnie przygnębia)

   Poza tym każdy program można na tyle dostosować, aby miał mniej pasków – poprostu je ukryć ….

   PS
   Tylko czy to jest dla wszystkich?

   Można też iść w innym kierunku … mnie np. dużo lepiej pracuje się na 2 monitorach i wcale mnie to nie rozprasza a wręcz pomaga.

   • Jakub Ujejski

    W skrajnym przypadku można się przenieść na iPada, bo on z tego co wiem nie obsługuje aplikacji działających w tle :)
    A co do proponowanego uproszczenia interfejsu, to zgadzam się – można sobie wszystko pochować, ale gdy potrzebujesz wyeliminować rozpraszacze tylko przy pisaniu, to chyba lepiej jest uruchomić taki program niż za każdym razem wszystko ukrywać.

 • Polecam jeszcze WriteMonkey (www.writemonkey.com), z którego sam korzystam. Ma ciekawe funkcje pomocne przy dłuższych tekstach, np. oznaczanie nagłówków. Pomaga również w formatowaniu i późniejszym eksporcie do innych formatów.

 • Pingback: Jak przyspieszyć publikowanie wpisu na blogu? | zarabianie-na-blogu.pl()

 • Velocity jest OK (to co opisałeś na ZNB) :). Blog dodany do ulubionych :)

 • cudowny program :) bardzo się ciesze i zastanawiam, czemu wcześniej sam nie wpadłem na pomysł dotyczący zmiany programu edytorskiego. W tym momencie jestem już pewny tego, iż jak zacznę pisać to wciągnę się w taki wir jak nigdy dotąd :) Pozdrawiam serdecznie.

 • Marek Terlecki

  Właśnie ściągnąłem Dark Room i po krótkim teście już mi się spodobał ;)
  Pozwala on bardziej skupić się na tym, o czym chcemy pisać i nie rozprasza piszącego. Podzielę się z Wami jak to wpłynęło na moje pisanie.