Tak, będę pamiętał… Nie, zapisz to!

Gdybym miał wymienić tylko jedną rzecz, której zastosowanie w życiu przyniosło mi najwięcej efektów przy najmniejszym wysiłku, to wskazałbym…

Notowanie

Cóż nadzwyczajnego może być w notowaniu? Przecież każde dziecko w szkole najpierw uczy się pisać a potem notować na lekcjach.

No tak. Ale nie każdy uczy się jak efektywnie notować i jak wykorzystywać notowanie do zwiększenia własnej produktywności.

Moja przygoda z państwowym systemem edukacji trwała dość długo, bo od „zerówki” aż po zakończenie drugiego kierunku studiów, czyli prawie 20 lat. Przez cały ten czas nikt w szkole, a tym bardziej na studiach nie raczył mi powiedzieć jak mam notować. No może raz albo dwa usłyszałem:

„Ale nie piszcie wszystkiego co mówię – notujcie własnymi słowami.”

Odkąd pamiętam notowanie kojarzyło mi się z tym, że było za dużo i za szybko. A jednoczesne przepisywanie z tablicy i notowanie wywodu nauczyciela to już nie na moje siły.

Wytworzyło się we mnie negatywne nastawienie do notowania, które na szczęście udało mi się później przełamać.

Życie bez notatek jest trudne i ryzykowne

Poniżej przedstawiam komiks, który bardzo dobrze obrazuje, co się dzieje, gdy jednak zaufamy naszemu umysłowi.

Dilbert
Źródło: GazetaPraca.pl Autorem komiksu Dilbert jest Scott Addams.

Zilustrowana powyżej sytuacja to tylko jedna z wielu, jakie nas mogą w życiu spotkać. Mówienie sobie, że będzie się o czymś pamiętać, to jak granie w rosyjską ruletkę. Trz razy coś zapamiętasz, a za czwartym pamięć Cię zawiedzie i… (konsekwencje dopowiedz sobie sam).

Sposoby sporządzania notatek

  • notatki odręczne – Najczęściej spotykana forma notatek wymagająca jedynie kartki i długopisu.
  • notatki na komputerze – Tego typu notatki posiadają dwie zalety: możliwość edycji i przeszukiwania.
  • notatki w telefonie – Nie jest to najwygodniejsza forma sporządzania notatek, ale gdy nie ma innej opcji to warto z niej skorzystać.
  • notatki głosowe – Notatki głosowe wymagają dyktafonu (większość telefonów ma taką opcję) i oswojenia się z własnym głosem, ale notuje się dużo szybciej.
  • notatki w formie zdjęć – Podobno obraz zastępuje 1000 słów. Jak masz podręczny aparat, to nie wahaj się go użyć.

Sytuacje życiowe, w którch notatki są bardzo przydatne:

1. Generowanie pomysłów (Burza mózgów)

Jeżeli wystarczająco długo skupisz się na jakimś zagadnieniu/problemie, to Twój umysł zacznie Ci podrzucać różne pomysły. Bez natychmiastowego ich zanotowania bardzo dużo tracisz. Do notowania w takich sytuacjach idealnie nadają się mapy myśli (temat rozwinę w osobnym wpisie).

2. Notowanie pomysłów

Pomysły przychodzą do głowy w najmniej oczekiwanch momentach. Często są to rewelacyjne pomysły. Jeżeli od razu ich nie uchwycisz, to bezpowrotnie przepadają. Uwiecznij je w jakiejkolwiek formie – warto.

3. Zrzut pamięci

Gdy nad czymś pracuję i nie mogę się skoncentrować, to robię zrzut pamięci. Zapisuje wszystko co mam w danej chwili w głowie, niezależnie od tego co to jest. Dzięki temu mogę się lepiej skoncentrować. Notuję i umieszczam w skrzynce spraw przychodzących.

4. Notowanie spraw do załatwienia

sprawy do załatwienia, projekty, zobowiązania przechowywane w głowie powodują tylko i wyłącznie przytłoczenie, a zapomnienie o jakiejś sprawie może przyspożyć wielu problemów. Dlatego warto te sprawy notować, a notatki umieścić w godnym zaufania systemie (patrz: GTD).

Jak wygląda notowanie u Ciebie? Korzystasz z notatnika czy starasz się wszystko zapamiętać? Napisz w komentarzach.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.