Hipster PDA

Hipster PDA

Kilka lat temu natknąłem się na PDA (nie tylko) dla hipsterów1.

W tamtym czasie korzystałem z papierowego terminarza, który służył mi również jako notatnik. Później przerzuciłem się na mały (A7) notesik, który nosiłem w portfelu.

Mój poprzedni dostawca internetu do każdego rachunku dorzucał zeszyt formatu A5 (aspekt wpływu na środowisko przemilczę). Po dwóch latach zebrałem całkiem solidną porcję makulatury. Postanowiłem (podobnie jak to zrobiłem w przypadku jednostronnie zadrukowanych kartek) przerobić zeszyty na mój własny notes Hipster PDA.

Jak zrobić notes Hipster PDA?

Potrzebne będą:

Hipster PDA

  • kartki formatu A5 (6sztuk)
  • nożyk do tapet lub nożyczki
  • mały klips do papieru

Kartkę formatu A5 składasz na pół i rozcinasz wzdłuż zgięcia (otrzymasz format A6).

Hipster PDA krok 1

Powstałe części znów składasz na pół i rozcinasz. Otrzymujesz w ten sposób karteczki formatu A7, który bez problemu zmieści Ci się do kieszeni, a nawet do portfela.

Hipster PDA krok 3

Klipsem do papieru (najlepiej sprawdza się ten najmniejszy) spinasz kartki w rogu, żeby się nie rozlatywały. Pozwala wygodnie spiąć 25–30 karteczek i nie uwiera, gdy nosisz je w kieszeni w spodniach. Klips można równie dobrze wykorzystać do przypięcia notesu do portfela.

Hipster PDA krok 3

Klips trzyma nadzwyczaj mocno. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że Hipster PDA lepiej się sprawdza pod względem wytrzymałości niż klejony notes.

Na czym polega wygoda notesu Hipster PDA?

  • Jak zapewne zauważyłeś, można go w prosty i tani sposób “stworzyć”. Rozwiązuje to problem dostępności notesu A7 w okolicznych sklepach. Jeżeli kartki się kończą to wystarczy sobie dociąć kilka kolejnych. Jest to też przypomnienie, że do efektywnej pracy wcale nie potrzeba drogich i wyszukanych narzędzi – jedna wymówka mniej.
  • Minimalny koszt (opakowanie klipsów to wydatek ok. 1PLN; można wykorzystać jednostronnie zadrukowane kartki) sprawia, że tego typu notesów możesz mieć kilka i swobodnie możesz notować po jednym pomyśle czy zadaniu na kartkę. Takie rozwiązanie przydaje się w szczególności tym, którzy stosują GTD.
  • Zapisane kartki bez problemu możesz wpiąć pod spód, dzięki czemu po całym dniu notowania nie musisz wertować notesu w poszukiwaniu pustej kartki.

Zastosowanie Hipster PDA

  • Przydaje się przede wszystkim jako narzędzie do gromadzenia myśli i zobowiązań w ciągu dnia. Spełnia tę rolę idealnie. Po całym dniu wrzucam zapisane kartki do mojej „inboxowej” rynienki – do późniejszego przeanalizowania.
  • Można go wykorzystać jako proste narzędzie do zarządzania zadaniami. Stosując np. kolorowe przekładki możesz podzielić Hipster PDA na kilka list zadań (ze względu na kontekst, w którym ma być wykonane zadanie czy projekt, do którego należy).
  • Hipster PDA przydaje się także podczas spotkań. Czasem najefektywniej rozwiązać jakiś problem poprzez wizualizację. Można rozbić go na kilka elementów, a następnie podyskutować o ich wzajemnym ułożeniu. W tym celu, zamiast kilkukrotnie rozrysowywać diagramy na kartce czy flipcharcie można wykorzystać małe karteczki i z nich ułożyć diagram na stole.

Korzystasz z Hipster PDA? Napisz w komentarzach co sądzisz o tego typu notesie. A może masz rozwiązanie, które sprawdza się jeszcze lepiej?

  1. PDA to akronim od Personal Digital Asistant, natomiast nazwę The Hipster PDA wymyślił Merlin Mann  []

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.