11 sposobów na produktywne wykorzystanie smartfona

Zdjęcie: IntelFreePress

Czasy, kiedy telefon służył tylko do dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS, już dawno minęły. Teraz nie ma już telefonów – są małe przenośne komputery z aplikacją do wykonywania połączeń głosowych czyli smartfony.

Lubię gadżety, ale nie lubię zagracać sobie życia. Zamiast nosić ciężki plecak i pamiętać o ładowaniu czy synchronizacji wielu urządzeń wolę ograniczyć się do minimum, nawet kosztem użyteczności. Takim właśnie kompromisowym rozwiązaniem stał się dla mnie iPhone.

Staram się wykorzystywać sprzęt, który posiadam w pełni jego możliwości. Pomyślałem, że podzielę się z Tobą listą zastosowań, w których wykorzystuję swój smartfon.

1. Synchronizacja kontaktów i kalendarza

Nie wyobrażam sobie już tego, że można mieć dwie różne bazy kontaktów – jedną w telefonie, a drugą w programie pocztowym – które nie są ze sobą zsynchronizowane. To samo dotyczy kalendarza. Poręczny podgląd w telefonie połączony z wygodną edycją na komputerze to o wiele badzie produktywne rozwiązanie niż noszenie papierowego terminarza i wklepywanie do telefonu tych spraw, które wymagają przypomnienia dźwiękowego.

2. Czytanie

W autobusie czy tramwaju, przed spotkaniem, podczas wyjazdu za miasto, mam dostęp do artykułów, które chciałem przeczytać w wolnej chwili. Jaki jest sens gromadzenia na komputerze materiałów do przeczytania w wolnej chwili, gdy wolne chwile zdarzają się z dala od komputera?

3. Słuchanie

Połączenie telefonu z iPodem przeniosło mnie w zupełnie inny wymiar pozyskiwania wiedzy. Nie twierdzę, że iPod to rozwiązanie bez wad, ale dzięki obsłudze audiobooków i podcastów oraz synchronizacji z iTunes słucham praktycznie cały czas – gdy biegam, prasuję albo gdy idę na zakupy. Tym sposobem zdobywam nową wiedzę zamiast stresować się patrząc na ciągle rosnącą listę rzeczy do przesłuchania.

4. Mapy i GPS

Nawigacja GPS to piękna sprawa nie tylko podczas jazdy samochodem. Sprawdza się przy krążeniu po mieście, w którym jestem pierwszy raz.
Natomiast GPS w połączeniu z programem do monitorowania postępów sprawia, że bieganie czy jazda na rowerze też jest bardziej wydajna. Można biegać w różne miejsca i śledzić na bieżąco pokonywany dystans, porównywać z wynikami z przeszłości.

5. Korzystanie z komunikacji miejskiej i kolejowej

Sprawdzenie rozkładu jazdy czy wyszukanie wygodnego połączenia z najbliższego przystanku to połowiczne udogodnienie. Druga część to uwolnienie od konieczności stania w kolejce do kiosku czy korzystania z biletomatu czyli możliwość zakupu biletu przez Internet.

6. Dostęp do plików

Mimo wielu niedoskonałości w tym temacie iPhone oszczędza dużo czasu w sytuacjach gdy nagle przypominasz sobie, że nie znasz danych potrzebnych na spotkanie z klientem, a jesteś już w drodze. Z pomocą przychodzi chociażby Dropbox i możliwość podglądu plików pdf.

7. Aparat fotograficzny

Zdjęcie ceny produktu w sklepie, zdjęcie treści interesującego ogłoszenia, zdjęcie okładki książki, którą chciałbym przeczytać. To tylko niektóre zastosowania. Aparat jest na tyle dobry, że w niektórych sytuacjach może służyć jako przenośny skaner.

8. Komunikacja

Smartfony to nie tylko narzędzia do prowadzenia rozmów telefonicznych. Możliwość wysyłania i odbierania poczty, komunikatory czy aplikacje do obsługi bloga i serwisów społecznościowych. Dzięki nim mogę na bieżąco reagować na to co się dzieje.

9. Notowanie

Notatki głosowe i tekstowe. Owszem, noszę przy sobie notes i długopis, ale czasem łatwiej jest wyjąć iPhone’a z kieszeni i stworzyć notatkę, bo później i tak musiałbym ją wpisać do komputera. Podobnie jest z zadaniami do wykonania.
Ostatnio odkrywam też wygodę korzystania z notatek głosowych. Jakimś dziwnym trafem, podczas biegania czy spacerów mam bardzo dużo rzeczy do „zapisania” :)

10. Zakupy

Jak już wspominałem robię zdjęcia cenom, ale nie ograniczam się tylko do tego. Fotografuję także same przedmioty, gdy napotkam coś, co chciałbym kupić (staram się nie kupować pod wpływem impulsu) i wrzucam na listę „chcę to”. Skoro już o listach mowa, to niezastąpiona jest współdzielona z żoną lista zakupów. Nie muszę już dzwonić i pytać, czy coś trzeba kupić – wystarczy, że sprawdzę to co jest na liście.

11. Relaks

Czasami najbardziej produktywnym zajęciem w danym momencie jest chwila relaksu. Świetnie sprawdzają się w tej roli gry zręcznościowe albo logiczne. Alternatywnie można skorzystać z aplikacji z muzyką relaksacyjną czy odgłosami natury.

Nie twierdzę, że iPhone (czy jakikolwiek inny smartfon) jest idealny w każdym z wymienionych powyżej zastosowań. W niektórych sytuacjach z pewnością nie zastąpi dedykowanych narzędzi. Nosisz go jednak przez większość czasu przy sobie i dlatego mieć świadomość do czego można go wykorzystać.

W kolejnej notce opiszę konkretne aplikacje, z których korzystam. A teraz ciekaw jestem jak Ty wykorzystujesz swój smartfon?

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.