TED zamiast telewizji

Zdjęcie: gracerodriguez

Dawno temu, kiedy jeszcze oglądałem telewizję…

Jeżeli czytasz Produktywnie od dłuższego czasu to wiesz, że nie jestem fanem tego medium. Jeżeli nie to przeczytaj „Telewizja wrogiem produktywności”.

… wróćmy jednak do tych zamierzchłych czasów. Jestem ciekawy świata i chyba z tego powodu moimi ulubionymi programami były te na kanałach Discovery. Dowiadywałem się z nich wielu interesujących rzeczy.

Gdy porzuciłem oglądanie telewizji to brakowało mi tego typu informacji. Na szczęście kilka lat temu ktoś ze znajomych podesłał mi link z informacją „Niesamowite! Musisz to zobaczyć” i tak natrafiłem na nagrania wystąpień z konferencji TED.

TED

TED (Technology Entertainment and Design) to konferencja, która odbywa się co roku w Kalifornii. Wstęp na samą konferencję TED jest dosyć kosztowny w tym roku cena biletu to 7500$ :)

Na szczęście od 2006 roku większość (jak nie wszystkie) wystąpienia są opublikowane w postaci nagrań wideo i dostępne za darmo. Można je obejrzeć na stronie TED.com oraz kanale YouTube. Filmy te są na bieżąco tłumaczone, więc osoby nie znające angielskiego mogą sobie włączyć polskie napisy.

Hasłem przewodnim są “Idee warte rozpowszechniania”. Wystąpienia mogą więc dotyczyć bardzo różnych dziedzin życia i jednocześnie są niezwykle interesujące, wzruszające, inspirujące… po prostu ciekawe.

Poniżej zamieszczam 7 przykładowych przemówień, które zapadły mi w pamięci i jednocześnie obrazują rozpiętość tematyczną konferencji TED:

1. Jill Bolte Taylor i jej wylew zrozumienia

To wystąpienie obejrzałem jako jedno z pierwszych i do dzisiaj nie mogę o nim zapomnieć.

Opis TED: Jill Bolte Taylor nadarzyła się okazja, której inni neurolodzy woleliby raczej za wszelką cenę uniknąć: doznała rozległego udaru mózgu. Obserwowała, jak przestają działać kolejne funkcje jej mózgu – ruch, mowa, samoświadomość. Opowiada nam o tym zdumiewającym doświadczeniu.

2. Ken Robinson twierdzi, że szkoły zabijają kreatywność

To z pewnością są pomysły, które trzeba rozprzestrzeniać.

Opis TED: Sir Ken Robinson stawia przyjemną i poruszającą do głębi tezę stworzenia systemu edukacyjnego, który raczej podsycałby kreatywność, niż ją osłabiał.

3. Marcin Jakubowski: Otwarte źródło projektów dla cywilizacji

Polski akcent wśród mówców TED.

Opis TED: Dzięki wiki i cyfrowym narzędziom, TED Fellow Marcin Jakubowski tworzy bazę projektów open source, na podstawie których każdy, całkiem od zera, będzie w stanie zbudować 50 maszyn rolniczych, takich jak ciągnik czy kombajn. A to tylko pierwszy krok w tworzeniu zestawu instrukcji do wybudowania samowystarczalnego miasteczka. (koszt początkowy: 10 tys dolarów)

4. Britta Riley: Ogród w moim mieszkaniu

Jak to niewiele potrzeba, żeby mieć przyprawy z ogródka nawet gdy się mieszka w wielkim mieście.

Opis TED: Britta Riley chciała sama hodować swoją żywność (w swoim małym mieszkaniu). Wraz z przyjaciółmi opracowała system uprawy roślin w zużytych plastikowych butelkach. Testowała, opisywała i ulepszała system przy pomocy mediów społecznościowych, wypróbowując jednocześnie wiele wariantów i szybko wybierając najbardziej optymalny system. Możesz to nazwać rozproszonym zrób-to-sam. A rezultaty? Przepyszne.

5. Terry Moore: Jak wiązać buty

Teraz już będziesz wiedział dlaczego sznurówki Ci się rozwiązują :)

Opis TED: Terry Moore dowiedział się, że przez całe swoje życie wiązał buty w zły sposób. W duchu TED, występuje na scenie, aby podzielić się z innym, lepszym sposobem. (Szczypta historii: Jest to pierwsze 3-minutowe wystąpienie na scenie TED, w 2005 roku).

6. Rob Reid: iPod wart 8 miliardów dolarów

Warte obejrzenia w kontekście ostatnich dyskusji o prawach autorskich i o ACTA.

Opis TED: Komik Rob Reid odsłania Matematykę Praw Autorskich (TM), niezwykłą dziedzinę nauki opartą na faktycznych liczbach od prawników i lobbystów przemysłu rozrywkowego.

7. William Kamkwamba o budowie wiatraka

Wiek nie stanowi przeszkody. Czasem wystarczy spróbować.

Opis TED: W wieku 14 lat, wynalazca mieszkający w Malawi, William Kamkwamba, skonstruował dla swojej rodziny wiatrak generujący prąd elektryczny. Zbudował go na podstawie prostego planu z książki, wykorzystując niepotrzebne przedmioty.

TED na Produktywnie

Od kilku lat regularnie oglądam wszystkie nagrania z konferencji TED. Zaspokaja to moją potrzebę bycia na bieżąco, stanowi przeciwwagę dla tego negatywnego, pełnego przemocy świata kreowanego w telewizji i jest świetną alternatywą dla wszystkich programów typu “Jak oni tańczą i śpiewają z gwiazdami na lodzie”.

Jeżeli chcesz, żebym od czasu do czasu wrzucał jakiś inspirujące wystąpienie to daj znać w komentarzu poniżej!

TEDx i TEDxWarsaw 2012

Oprócz konferencji TED organizowane są również niezależne konferencje TEDx (na które wstęp jest już darmowy ;) ). Dzięki temu, praktycznie każdy może zorganizować takie wydarzenie w swoim mieście. W Polsce do tej pory odbyły się TEDxKraków, TEDxPoznań, TEDxWarsaw i TEDxWulkan (o innych nie słyszałem).

Jutro, po raz trzeci odbędzie się TEDxWarsaw, na którą się wybieram. Jeżeli Ty też tam będziesz i gdzieś mnie zauważysz to będzie mi miło, jeżeli podejdziesz żeby zamienić dwa słowa.

Wszyscy, którzy się nie dostali na konferencję mogą śledzić wykłady na żywo poprzez livestream na stronie TEDxWarsaw.

Do zobaczenia!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.