Dawno temu, kiedy jeszcze oglądałem telewizję…
Jeżeli czytasz Produktywnie od dłuższego czasu to wiesz, że nie jestem fanem tego medium. Jeżeli nie to przeczytaj „Telewizja wrogiem produktywności”.
… wróćmy jednak do tych zamierzchłych czasów. Jestem ciekawy świata i chyba z tego powodu moimi ulubionymi programami były te na kanałach Discovery. Dowiadywałem się z nich wielu interesujących rzeczy.
Gdy porzuciłem oglądanie telewizji to brakowało mi tego typu informacji. Na szczęście kilka lat temu ktoś ze znajomych podesłał mi link z informacją „Niesamowite! Musisz to zobaczyć” i tak natrafiłem na nagrania wystąpień z konferencji TED.
TED
TED (Technology Entertainment and Design) to konferencja, która odbywa się co roku w Kalifornii. Wstęp na samą konferencję TED jest dosyć kosztowny w tym roku cena biletu to 7500$ :)
Na szczęście od 2006 roku większość (jak nie wszystkie) wystąpienia są opublikowane w postaci nagrań wideo i dostępne za darmo. Można je obejrzeć na stronie TED.com oraz kanale YouTube. Filmy te są na bieżąco tłumaczone, więc osoby nie znające angielskiego mogą sobie włączyć polskie napisy.
Hasłem przewodnim są “Idee warte rozpowszechniania”. Wystąpienia mogą więc dotyczyć bardzo różnych dziedzin życia i jednocześnie są niezwykle interesujące, wzruszające, inspirujące… po prostu ciekawe.
Poniżej zamieszczam 7 przykładowych przemówień, które zapadły mi w pamięci i jednocześnie obrazują rozpiętość tematyczną konferencji TED:
1. Jill Bolte Taylor i jej wylew zrozumienia
To wystąpienie obejrzałem jako jedno z pierwszych i do dzisiaj nie mogę o nim zapomnieć.
Opis TED: Jill Bolte Taylor nadarzyła się okazja, której inni neurolodzy woleliby raczej za wszelką cenę uniknąć: doznała rozległego udaru mózgu. Obserwowała, jak przestają działać kolejne funkcje jej mózgu – ruch, mowa, samoświadomość. Opowiada nam o tym zdumiewającym doświadczeniu.
2. Ken Robinson twierdzi, że szkoły zabijają kreatywność
To z pewnością są pomysły, które trzeba rozprzestrzeniać.
Opis TED: Sir Ken Robinson stawia przyjemną i poruszającą do głębi tezę stworzenia systemu edukacyjnego, który raczej podsycałby kreatywność, niż ją osłabiał.
3. Marcin Jakubowski: Otwarte źródło projektów dla cywilizacji
Polski akcent wśród mówców TED.
Opis TED: Dzięki wiki i cyfrowym narzędziom, TED Fellow Marcin Jakubowski tworzy bazę projektów open source, na podstawie których każdy, całkiem od zera, będzie w stanie zbudować 50 maszyn rolniczych, takich jak ciągnik czy kombajn. A to tylko pierwszy krok w tworzeniu zestawu instrukcji do wybudowania samowystarczalnego miasteczka. (koszt początkowy: 10 tys dolarów)
4. Britta Riley: Ogród w moim mieszkaniu
Jak to niewiele potrzeba, żeby mieć przyprawy z ogródka nawet gdy się mieszka w wielkim mieście.
Opis TED: Britta Riley chciała sama hodować swoją żywność (w swoim małym mieszkaniu). Wraz z przyjaciółmi opracowała system uprawy roślin w zużytych plastikowych butelkach. Testowała, opisywała i ulepszała system przy pomocy mediów społecznościowych, wypróbowując jednocześnie wiele wariantów i szybko wybierając najbardziej optymalny system. Możesz to nazwać rozproszonym zrób-to-sam. A rezultaty? Przepyszne.
5. Terry Moore: Jak wiązać buty
Teraz już będziesz wiedział dlaczego sznurówki Ci się rozwiązują :)
Opis TED: Terry Moore dowiedział się, że przez całe swoje życie wiązał buty w zły sposób. W duchu TED, występuje na scenie, aby podzielić się z innym, lepszym sposobem. (Szczypta historii: Jest to pierwsze 3-minutowe wystąpienie na scenie TED, w 2005 roku).
6. Rob Reid: iPod wart 8 miliardów dolarów
Warte obejrzenia w kontekście ostatnich dyskusji o prawach autorskich i o ACTA.
Opis TED: Komik Rob Reid odsłania Matematykę Praw Autorskich (TM), niezwykłą dziedzinę nauki opartą na faktycznych liczbach od prawników i lobbystów przemysłu rozrywkowego.
7. William Kamkwamba o budowie wiatraka
Wiek nie stanowi przeszkody. Czasem wystarczy spróbować.
Opis TED: W wieku 14 lat, wynalazca mieszkający w Malawi, William Kamkwamba, skonstruował dla swojej rodziny wiatrak generujący prąd elektryczny. Zbudował go na podstawie prostego planu z książki, wykorzystując niepotrzebne przedmioty.
TED na Produktywnie
Od kilku lat regularnie oglądam wszystkie nagrania z konferencji TED. Zaspokaja to moją potrzebę bycia na bieżąco, stanowi przeciwwagę dla tego negatywnego, pełnego przemocy świata kreowanego w telewizji i jest świetną alternatywą dla wszystkich programów typu “Jak oni tańczą i śpiewają z gwiazdami na lodzie”.
Jeżeli chcesz, żebym od czasu do czasu wrzucał jakiś inspirujące wystąpienie to daj znać w komentarzu poniżej!
TEDx i TEDxWarsaw 2012
Oprócz konferencji TED organizowane są również niezależne konferencje TEDx (na które wstęp jest już darmowy ;) ). Dzięki temu, praktycznie każdy może zorganizować takie wydarzenie w swoim mieście. W Polsce do tej pory odbyły się TEDxKraków, TEDxPoznań, TEDxWarsaw i TEDxWulkan (o innych nie słyszałem).
Jutro, po raz trzeci odbędzie się TEDxWarsaw, na którą się wybieram. Jeżeli Ty też tam będziesz i gdzieś mnie zauważysz to będzie mi miło, jeżeli podejdziesz żeby zamienić dwa słowa.
Wszyscy, którzy się nie dostali na konferencję mogą śledzić wykłady na żywo poprzez livestream na stronie TEDxWarsaw.
Do zobaczenia!
TED znam dobrze, ale czasami ciężko przekopać się przez te wszystkie wystąpienia, więc rekomendacja co ciekawszych filmików to dobry pomysł.
Co do TEDx to ostatnio ruszył jeszcze TEDxSzczecin :)
TEDxWroclaw, TEDxŁódź, TEDxGdynia, zbiera się TEDxSzczecin…
Dzięki za info.
Wystąpienia TED oglądam raz na jakiś czas, ale jak już to robię to nie mogę wyjść z podziwu. Tak było po świetnej przemowie Neila Pasricha o 'The 3 A’s of awesome’ http://www.ted.com/talks/neil_pasricha_the_3_a_s_of_awesome.html :)
Chciałem go umieścić na liście powyżej, ale tym sposobem zamiast 7 filmów miałbym 70…
Jak najbardziej dziel się inspirującymi filmikami,
zawsze lepiej oglądnąć te z twoją rekomendacją.
A czy to samo nie jest tutaj zamieszczone:
http://www.youtube.com/watch?v=iazO6JHLg1c
Dużo szybsze a efekt ten sam. Sznurowadło w osi poprzecznej buta.
Kolejny stopień wtajemniczenia :)
Ja także jestem fanką TEDex-u. Przefantastyczny sposób na wysłuchanie i naukę od fantastycznych ludzi, których nie mamy raczej szansy spotkać w realu. Choć są tacy – kórzy mimo niewątpliwego talentu do wystąpień, w mojej ocenie wypadli słabo na TEDex. Np. Anthony Robbins, który generalnie jest fantastyczny. Może po prostu to był ten „słabszy dzień” :) TEDex’em „zaraziłam” już prawie całą rodzinę i wielu przyjaciół. Mam nadzieję, że niedługo uda mi się być na którejś z konferencji osobiście.
Jutro przetestuję patent ze sznurówkami. Mam w domu parę butów, w których notorycznie rozwiązują się sznurowadła:)
„Testowała, opisywała i ulepszała system przy pomocy mediów społecznościowych, wypróbowując jednocześnie wiele wariantów i szybko wybierając najbardziej optymalny system.”
Jaka jest różnica pomiędzy „optymalny” i „najbardziej optymalny”?
Działa :) A co tłumaczenia to faktycznie nie jest ono „najbardziej opytymalne” ;) Jest tak jak na TED.com – nie chciałem ingerować w treść.
Sznurówki przetestowane. Patent działa!
Ja traktuję TED jako… rodzaj nieco bardziej ambitnego Readers Digest – na szybko, po łebkach, żeby zyskać rozgłos… ;)
I nie jest to żadna wielka wada! Żebyśmy się dobrze rozumieli. Gdyby nie TED nie znalazłbym kilku bardzo wartościowych ludzi, których blogi / artykuły / wystąpienia dzisiaj śledzę.
Możecie powiedzieć, że traktuję całą ideę TED niepoważnie, bez należytego szacunku czy „spłycam” temat, ale zupełnie szczerze – uważam, że w zalewie treści, blogów, stron www, czy wszechobecnej, perfidnej i nachalnej reklamy, twórcy TED stworzyli „pod-YouTube’a dla myślących i ciekawych świata”. Nic więcej i nic mniej…
Co Wy na to?
Również polecam wykłady TED, świetna alternatywa dla telewizji.
A to nagranie o sznurówkach, widzę pierwszy raz. Dobre :) Przetestuję.
Pozdrawiam
Ja jestem za tym, żeby było jak najwięcej TED’a na produktywnie.pl. Szkoda, że zamiast 7 filmów nie dałeś 70.. ;)
TED o sznurówkach już przekazany dalej :D Byłoby świetnie, gdybyś wrzucał czasem takie zestawienie :)
Tylko ja tego nie widziałam??? :(
Polecam aplikacje TED na ipada.
Czy można jakoś przyspieszyć szukanie filmików z transkrypcjami? Wybrałam tłumaczenie język angielski http://www.ted.com/translate/languages/en , jednak nie ma tutaj teraz podziału na kategorie, ciężko znaleźć to co by mnie najbardziej interesowało. Chciałabym oglądać wykłady z dużym naciskiem na naukę języka
Tylko najnowsze filmy są bez napisów. Większość je ma.
http://www.ted.com/pages/286?lang=pl
zestawienie filmów TED z polskimi napisami
13.10.2012 odbędzie się TEDxRawaRiver w Kato :)