Co ja tam wiem

Zdarza mi się wpadać w taki schemat myślenia: skoro ja coś wiem, to pewnie wszyscy też o tym wiedzą. Miałem tak w trakcie szkoły i studiów gdy nie zgłaszałem się z danym pomysłem, bo zakładałem, że wszyscy też na niego wpadli. A fakt, że nikt tego jeszcze nie zgłosił uznawałem za dowód, że pomysł nie jest tego wart.

Gdy spotykałem kogoś, kto wiedział coś, o czym ja nie miałem pojęcia, to z góry zakładałem, że ma on większą wiedzę niż ja.

Dzisiaj też mnie to dopada, chociażby przy tworzeniu nowych wpisów na Produktywnie. Wielokrotnie porzucałem temat, bo wydawał mi się zbyt banalny. Różnica jest taka, że dzisiaj jestem świadomy tego mechanizmu i z nim walczę.

Ostatnio zdałem sobie sprawę, że ten sposób postrzegania świata nie dotyczy tylko mnie. Wiele osób tak ma. W rzeczywistości poza nielicznymi wyjątkami każdy z nas ma podobny poziom wiedzy – z tym, że w różnych dziedzinach życia.

Wiem, że to co napisałem nie jest odkrywcze, ale piszę to z myślą o tej jednej jedynej osobie, która trafiła na Produktywnie i jeszcze o tym nie wie. Pozostali czytelnicy po prostu sobie tę informację przypomną.

Dziel się swoją wiedzą i realizuj swoje pomysły – niezależnie od tego jak bardzo jesteś przekonany że to „oczywiste oczywistości”.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.