Zanim przejdę do rzeczy, wyjaśnijmy sobie czym jest efektywność osobista. Efektywność (w sensie ekonomicznym) określona jako stosunek uzyskanego efektu do poniesionych nakładów to raczej zrozumiała definicja. Efektywność osobista związana jest bardziej z „zarządzaniem czasem” (bardzo nie lubię tego określenia, bo czasem nie da się zarządzać – można zarządzać najwyżej sobą w czasie – będę go jednak używał, ponieważ jest raczej powszechne) i realizacją zadań.
#social Mimo, że efektywne działanie może być efektowne i odwrotnie, nie należy mylić tych pojęć. Efektywny człowiek skupia się na skutecznej realizacji zadania, a nie na zwróceniu na siebie uwagi.
Oto 10 powodów, dla których warto być efektywnym:
- Efektywność motywuje – Czasem samo wykonanie zadania działa bardzo motywująco, a efektywna (z mniejszym wysiłkiem lub lepszym efektem końcowym) realizacja daje jeszcze większy zastrzyk pozytywnej energii.
- Efektywni budzą podziw – Spójrz na swoich znajomych z pracy, kolegów z uczelni albo członków rodziny, którzy wykazują się efektywnością osobistą. Najczęściej to właśnie oni budzą szacunek i podziw wśród otoczenia. Przypomnij sobie moment kiedy wykonałeś z łatwością jakieś zadanie, z którym inni nie mogli sobie poradzić – jak się wtedy czułeś?
- Masz więcej czasu dla siebie – Jeżeli skoncentrujesz swoją uwagę i energię na efektywnym wykonaniu zadań zaplanowanych na dzisiaj to jesteś w stanie wykonać je w krótszym czasie. Resztę dnia możesz przeznaczyć dla siebie.
- Efektywność to oszczędność – Nie mam tu na myśli tylko oszczędności czasu. Gdy zrobisz listę zakupów, nie tylko szybciej i sprawniej jesteś w stanie je zgromadzić w sklepowym koszyku, ale unikasz również impulsywnych wydatków.
- Brak stresu – Wstając rano wykonuję do południa więcej rzeczy niż większość ludzi w ciągu całego dnia. Dzięki temu, po południu jestem zrelaksowany w przeciwieństwie do osób, które żyją w ciągłym stresie spowodowanym przez piętrzące się zaległości.
- Przejmujesz kontrolę – Efektywne planowanie zadań zapobiega powstawaniu tzw. „pożarów” czyli spraw do załatwienia na wczoraj. Przestajesz jedynie biernie reagować na to co Ci życie podsuwa i zaczynasz aktywnie wpływać na swoją rzeczywistość.
- Powoduje nieustanny rozwój – Życie z nastawieniem na zwiększanie własnej efektywności jest bardzo rozwijające. Ciągłe poszukiwanie nowych lepszych rozwiązań, doskonalenie starych owocuje w olbrzymią ilość pomysłów i doświadczeń.
- Efektywność oddziałuje na innych – Otoczenie szybko dostrzega osobę efektywną i często stara się ją naśladować. Takie zachowanie zwiększa efektywność całej grupy (firmy, rodziny, zespołu).
- Buduje poczucie własnej wartości – Efektywna realizacja zadań i doświadczenia z tego płynące zwiększają poczucie własnej wartości. Trudno nie mieć o sobie pozytywnego mniemania działając wydajnie i efektywnie.
- Efektywność jest ciekawa – Pomijając powyższe powody, zwiększanie efektywności osobistej to bardzo ciekawy proces. Pozwala na odkrycie wielu rzeczy, których nigdy byś o sobie nie powiedział.
Dziś postanowiłem nadrobić kilka blogów i rozpoczynam od Produktywnie.pl – ciekawe jak szybko się z tym „uporam”. :)
Przydałoby się jakieś ułożone archiwum do bloga. Również chcę nadrobić wcześniejsze wpisy i muszę kombinować jak wracać do tych jeszcze nie przeczytanych. Pozdrawiam.