Dźwignia produktywności

Jakiś czas temu zastanawiałem się nad zakresem tematycznym Produktywnie.pl. Im dłużej siedzę w temacie produktywności osobistej tym większy (a może gęstszy?) wydaje mi się ten obszar. Przyszło mi wtedy do głowy porównanie, które w moim przekonaniu dobrze oddaje istotę i zakres tematyczny produktywności osobistej.

Wyobraź sobie dźwignię: kij podparty na kamieniu, którym starasz się unieść do góry ciężki głaz.

To czy Ci się uda zależeć będzie od kilku czynników:

  • siły nacisku na kij
  • długości i materiału z którego wykonany jest kij oraz miejsca jego podparcia.
  • ciężaru głazu, który chcesz podnieść.

Dźwignia produktywności

Przenosząc zasadę działania dźwigni w tematykę produktywności można znaleźć pewne analogie.

Dźwignia produktywności

Nacisk = Praca

Siła nacisku na dźwignię obrazuje pracę jaką wykonujesz na codzień. Im więcej i ciężej pracujesz tym siła jest większa.

Dźwignia = Narzędzia

Dźwignia to przykład tych wszystkich narzędzi, które wykorzystujesz do osiągnięcia sukcesu. Mogą to być kalendarze, listy zadań czy też skompilkowane programy komputerowe.

Ciężar = Zadania

Ciężar obrazuje wszystko to, co chcesz/musisz/powinieneś zrobić lub osiągnąć. Są tam zadania, zobowiązania, pragnienia. Wszyscy mają taki ciężar, ale nie wszyscy wiedzą z czego ten ich ciężar się składa.

Co oznacza podnieść ciężar?

Podnieść ciężar, to odnieść sukcesz, zrealizować się w życiu. Dla każdego będzie to coś innego. Tym właśnie jest produktywność. Nie ważne jest jak długo i jak ciężko ani też przy pomocy czego pracujesz, ważne jest to co dostarczasz (sobie i innym), jak się realizujesz.

Postrzeganie produktywności

Zauważyłem, że ludzie koncentrują swoją uwagę tylko na fragmencie tego obrazka i wybiórczo traktują temat produktywności.

Robić więcej w tym samym czasie

Są tacy, którzy daliby wiele, żeby doba miała kilka godzin więcej. Opanowują oni sztukę wielozadaniwości (multitasking) czyli robienia wielu rzeczy jednocześnie. Ciągle gdzieś pędzą. Pracują ciężko i skupiają się na własnej wydajności (szybsze czytanie, słuchanie, nauka, planowanie).

Ogólnie rzecz biorąc są to ludzie żyjący w pośpiechu.

Korzystanie z wydajnych narzędzi

Są też tacy, którzy odkryli, że odpowiedni dobór narzędzi, może ułatwić pracę. Nie chodzi tu tylko narzędzia fizyczne czy elektroniczne gadżety, dotyczy to również metod czy delegowania. Większość swojego czasu poświęcają oni na szukanie idealnego programu do zarządzania czasem, albo metody, która pozwoli im osiągnąć jak najwięcej przy jak najmniejszym wysiłku.

Po najmniejszej linii oporu

Niektórzy koncentrują swoją uwagę na tym co mają podnieść i starają się, żeby tego było jak najmniej. Takie osoby robią zazwyczaj tylko to co muszą, nie kreują swojego życia, tylko reagują na to co im otoczenie narzuci.

Zrównoważone podejście

Wybiórcze zastosowanie rozwiązań czasem przynosi efekty, ale na dłuższą metę sprawdza się przede wszystkim zrównoważone podejście.

Zamiast albo zwiększać nacisk (ciężej pracując) albo zwiększać dźwignię (np. korzystając z kalendarza, list zadań itp) albo zmniejszać ciężar (upraszczając, eliminując), najlepiej zastosować wszystko naraz.

Na tym właśnie będę się koncentrował wybierając tematy artykułów. Poznasz sposoby na to, żeby pracować mądrze a nie ciężko. Przeczytasz o narzędziach, technikach i programach, które odpowiednio wykorzystane ułatwią Ci realizację działań. Dowiesz się jak wyeliminować i oczyścić swoje życie ze zbędnych elementów, które zabierają Ci czas i energię.

Zapraszam do komentowania.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.