Karate i klucz do długotrwałej produktywności

Gdy chodziłem do podstawówki, to bardzo fascynowały mnie wschodnie sztuki walki. Jak większość chłopców w tym wieku, naoglądałem się filmów, w których królował Bruce Lee czy Steven Seagal i chciałem walczyć tak jak oni.

Po wielu prośbach, w końcu rodzice zgodzili się, żebym poszedł na lekcje karate.

Pierwsze miesiące treningu ograniczały się do rozgrzewki, dużej ilości pompek, rozciągania i nauki kilkunastu podstawowych ciosów i bloków. O walce nie było mowy.

Pamiętam, że praktycznie co trening sensei (trener) powtarzał nam:

Szybkie wyprowadzenie ciosu jest bardzo ważne, ale powrót do postawy wyjściowej ma być jeszcze szybszy.

Dlaczego to takie ważne? Będąc w postawie wyjściowej stoisz stabilnie jesteś gotowy do wyprowadzenia ciosu lub zablokowania ciosu przeciwnika. Natomiast w momencie wyprowadzania ciosu “otwierasz się” i narażasz na atak oraz utratę równowagi.

Stan gotowości

Podobna zasada obowiązuje w produktywności podczas zmagania się z codziennymi zadaniami i zobowiązaniami. Taki stan gotowości można podzielić na trzy typy:

Mentalny

Jeżeli bardzo się w coś zaangażujesz i nie będziesz wracał do punktu wyjścia, gdzie panujesz nad swoimi zobowiązaniami (a przynajmniej jesteś ich świadomy) to z łatwością dasz się zaskoczyć. Dlatego tak ważne jest gromadzenie i regularne przeglądanie rzeczy, które chcesz/masz wykonać.

Codzienny przegląd listy zadań oraz cotygodniowy przegląd celów i weryfikacja planów projektów pozwala na powrót do stanu gotowości. Nie wszystko co było istotne w poprzednim tygodniu będzie tak samo ważne w kolejnym.

Fizyczny

Jak często narażasz się na spadek energii? Długo siedzisz przy komputerze, zostajesz po godzinach w biurze… Brakuje Ci sił i ochoty do pracy?

Regularny odpoczynek (zarówno bierny jak i czynny) oraz odpowiednia dieta pozwalają utrzymać wysoki poziom energii i efektywnie pracować. Mam tu na myśli odpoczynek z prawdziwego zdarzenia, a nie urlop polegający na ciągłym sprawdzaniu poczty i odbieraniu telefonów. Jeżeli nie masz czasu na urlop to idź na spacer po okolicy, bez telefonu.

Otoczenie

Bałagan nie robi się sam. Zagracone biurko, brudna kuchnia, itp. to efekt zaniedbań w powracaniu do stanu gotowości. Każdy szanujący się szef kuchni dba o to, żeby jego miejsce pracy było czyste i gotowe na przyrządzenie kolejnego posiłku. Podobnie, każdy kto pracuje przy biurku powinien zadbać o jego czystość.

Czy to oznacza, że za każdym razem, gdy wezmę jakiś dokument do ręki muszę go odłożyć na miejsce? I tak i nie. Nie chodzi o to, żebyś pół dnia spędził na bieganiu tam i z powrotem do szafki z dokumentami czy na ciągłym sięganiu po długopis do szuflady (i odkładaniu go).

Po pierwsze zadbaj o odpowiednią organizację przestrzeni biurowej. Później wystarczy, że będziesz pamiętał, żeby wrócić do stanu gotowości po zakończeniu pracy nad projektem, zanim zajmiesz się kolejnym lub pójdziesz do domu.

Stan gotowości a prokrastynacja

Wyrobienie sobie nawyku wykonywania drobnych czynności od razu, zapobiega prokrastynacji (odwlekaniu) w przyszłości.

Łatwiej jest umyć kubek po kawie niż stertę naczyń zalegającą w zlewie. Tak samo jeżeli nauczysz się regularnie opróżniać skrzynkę spraw przychodzących, to unikniesz sytuacji, w których odkładałeś opróżnianie skrzynki, bo przerażała Cię jej zawartość.

Analogicznie jest w przypadku projektów i zadań. Łatwiej się zabrać za realizację zadania jeżeli masz zorganizowane narzędzia do pracy i nie musisz rozpoczynać od robienia porządków i szukania potrzebnych dokumentów.

Gdy po wakacjach okazało się, że treningi karate nie będą dalej prowadzone, nie mogłem tego przeboleć. Kto wie, czego jeszcze miałbym okazję się nauczyć, co później zaowocowałoby w innych sferach mojego życia…

PS. Później (ale już nie na treningu karate) nauczyłem się, że im mniej masz rzeczy, tym mniej masz rzeczy do sprzątania :)

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.

komentarzy 5 to Karate i klucz do długotrwałej produktywności

  1. Chyba Steven, a nie Stephen ;].

  2. Przegląd tygodniowy musi być …
    i inbox -> 0
    i porządek
    + minimalizm …

    :)

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.