Tylko dziś

Ile razy zdarzyło Ci się przeczytać poradę dotyczącą rozwoju twojego biznesu, zarządzania zespołem, efektywności osobistej, lepszej organizacji, która mogłaby Ci bardzo pomóc?

Napisałem “mogłaby”, bo mimo racjonalnych argumentów autora i niewątpliwych zalet, porada ta nigdy nie została przez Ciebie wdrożona w życie.

Podam Ci przykład. Jeżeli czytasz Produktywnie od dłuższego czasu to wiesz, że wielokrotnie pisałem o tym jak istotne i pomocne jest notowanie pomysłów, problemów, zadań do wykonania. Z pewnością znasz tę radę nie tylko ode mnie.

Zaryzykuję stwierdzenie, że gdy w Twojej głowie pojawia się pomysł wart zapisania, mimo wszystko nadal zdarza Ci się pomyśleć “zapamiętam”. Później pomysł przepada albo siedzi Ci w głowie i nie pozwala się skupić na czymś innym.

Jutro

  • Jutro się tym zajmę,
  • Od jutra się odchudzam,
  • Jutro poćwiczę,
  • Jutro nadrobię zaległości, itd.

Wprowadzanie zmian, wyrabianie nowych nawyków, czy zabranie się za większy projekt, często sprawia, że w Twojej głowie pojawia się opór. Nie masz ochoty tego robić teraz, odkładasz i mówisz sobie, że zrobisz to jutro.

Zupełnie jakby jutro miał być jakiś nadzwyczajny dzień, który przyniesie Ci mnóstwo energii i zapał do pracy. Problem w tym, że jutro nigdy nie nadchodzi. Mamy tylko dziś.

Tylko dziś

Proponuję Ci zmianę podejścia. Zamiast odkładać wszystko na jutro ogranicz się tylko do dnia dzisiejszego. Zamiast używać słowa “jutro” zastąp je zwrotem “Tylko dziś”.

  • Tylko dziś się tym zajmę,
  • Tylko dziś się odchudzam,
  • Tylko dziś poćwiczę,
  • Tylko dziś nadrobię zaległości.

Ograniczenie się tylko do jednego dnia już tak nie przytłacza jak wizja wielomiesięcznego projektu albo zmiany nawyku.

To takie działanie “na próbę”. Tylko dziś stworzę sobie plan i zajmę się jego realizacją (w domyśle: jutro już nie muszę się trzymać tej zasady).

Dokładnie takie podejście wykorzystuję realizując 30-dniowe wyzwania. Różnica polega na tym, że moja perspektywa to 30 dni, a Tobie proponuję tylko dzień dzisiejszy.

Jeżeli wizja “Tylko dziś” i tak Cię przerasta, to zawsze możesz zmniejszyć przedział czasowy. Polecam Ci również technikę Pomodoro jako dobry sposób na rozpoczęcie pracy.

Określ czym zajmiesz się tylko dziś… i do roboty! ;)

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.