Jak dokończyć rozpoczęte projekty?

Mam zadanie dla Ciebie. Poświęć 10 minut na przejrzenie listy projektów, które masz do wykonania. Jeżeli nie posiadasz takiej listy to poświęć te 10 minut na jej stworzenie.

A teraz pozwól, że zapytam: Jak długo te pomysły, projekty znajdują się na liście albo w Twojej głowie (jeżeli lista powstała przed chwilą)? Jak długo czekają na zrealizowanie?

Mówią, że prawdziwego faceta poznaje się po tym jak kończy a nie jak zaczyna. Pozwolę sobie to powiedzenie sparafrazować i ujmę to tak: Produktywnego człowieka poznaje się po tym, co ukończył a nie co zaczął.

Jak dokończyć to co się zaczęło?

Poniżej znajdują się trzy scenariusze, które możesz wprowadzić w życie:

1. Odpuść sobie

To najprostszy sposób żeby pozbyć się jakiegoś projektu z głowy. Zrezygnowanie z dalszej realizacji projektu też jest formą jego zakończenia. Nie wszystko co kiedyś było dla Ciebie ważne jest istotne i teraz. Po prostu wyrzuć stare materiały do projektu, zrezygnuj z lekcji hiszpańskiego, na które i tak nie chodzisz od pół roku, oddaj albo sprzedaj książki, których i tak nie przeczytasz. Odciąży Cię to w pewnym stopniu i będziesz miał więcej energii do realizacji innych projektów.

2. Odłóż na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Bardzo podoba mi się koncepcja z posiadaniem listy lub teczki “Kiedyś/Może” czyli kategorii gdzie można wrzucić te wszystkie sprawy/projekty, które chcemy zrealizować ale niekoniecznie teraz albo te, co do których nie jesteśmy pewni czy chcemy zrealizować. Gdy takie zadanie/projekt poleży sobie miesiąc albo dłużej, może się okazać, że wcale nie chcemy tego robić. W przeciwnym wypadku zawsze można wrócić do tej sprawy. To dobry sposób dla sprawdzenia, czy projekt jest naprawdę ważny. Pamiętaj o przeglądaniu tej kategorii przynajmniej raz na dwa tygodnie.

3. Podejmij konkretną decyzję

Jeżeli zdecydujesz się zabrać za jakiś projekt i chcesz go ukończyć, to zarezerwuj sobie czas na to przedsięwzięcie. Pisząc zarezerwuj czas mam na myśli konkretne godziny w kalendarzu. Luźne stwierdzenie, że 5 godzin w tygodniu przeznaczysz na projekt to za mało. Zastanów się ile czasu potrzebujesz na realizację projektu i ile będziesz go poświęcał na przestrzeni tygodnia. Bardzo pomaga zarezerwowanie na ten cel konkretnych przedziałów czasowych w kalendarzu. Dzięki temu gdy nastanie ten czas, będziesz dokładnie wiedział co powinieneś robić. Może to też oznaczać, że jakieś zadania będziesz musiał wykreślić z kalendarza.

Pamiętaj: Ambicje ambicjami, ale masz dokładnie 24 godziny na dobę i ani sekundy więcej.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.