Evernote jako narzędzie do codziennej pracy

Poprzedni artykuł na temat Evernote stanowi raczej opis jego funkcji. Tym razem postanowiłem skupić się bardziej na zastosowaniu programu w codziennym życiu i podzielić własnymi doświadczeniami.

Z Evernote korzystam od ponad roku. Moje podejście do tego programu bardzo się zmieniało na przestrzeni tych kilkunastu miesięcy. Początkowo go ignorowałem. Później przeczytałem kilka artykułów o tym jaki to Evernote jest wspaniały i postanowiłem, że zacznę z niego korzystać. Jest darmowy więc dlaczego nie?

Poklikałem, utworzyłem kilka notatek, poczytałem więcej o możliwościach jakie ma Evernote i… wpadłem w zachwyt. Notatki tekstowe, audio, zdjęcia, wykrywanie tekstu na zdjęciach – cudo!

Wystarczyło jednak wrzucić kilka zdjęć i nagrać kilka notatek głosowych żeby czar prysł. Okazało się, że pasek określający wykorzystanie limitu (dawniej było 40 a nie 60 MB przesłanych danych w miesiącu) przekroczył połowę.

Wersji płatnej nie brałem pod uwagę więc musiałem się zastanowić czy jest sens, żebym dalej korzystał z Evernote, a jeżeli tak to do jakich celów.

Zastosowanie Evernote

Poczytałem trochę o tym, do czego inni wykorzystują Evernote i natrafiłem na kilka bardzo praktycznych zastosowań:

  • Gromadź zdjęcia flipchartów, odręcznych notatek – ile razy po jakimś spotkaniu stworzyłeś odręczne notatki, a później gdzieś je wcięło? Zrób zdjęcie, szczegółowo je opisz i dodaj do Evernote.
  • Współdziel notatki między komputerami i telefonami. W zestawieniu z Dropboxem, który umożliwia synchronizację plików można wygodnie pracować niezależnie od komputera.
  • Zakładki – zamiast korzystać z mechanizmu do zarządzania zakładkami w obrębie przeglądarki, z łatwością możesz dodawać nowe strony wprost do Evernote.
  • Kupony, zniżki – Wiele sklepów (internetowych i nie tylko) oferuje różnego rodzaju kupony czy zniżki. Zamiast gromadzić je w e-mailach i między gazetami w mieszkaniu możesz je wrzucić do Evernote. Te w wersji elektronicznej po prostu przenosisz, a te papierowe skanujesz lub robisz im zdjęcia i wszystko masz w jednym miejscu.
  • Przepisy kulinarne – ile razy zdarzyło Ci się zrobić jakąś smaczną potrawę a potem przepis gdzieś wyparował? Wrzucając go do notatnika w Evernote masz go pod ręką i możesz z łatwością wyszukać. Dodatkowo możesz wrzucić zdjęcie tego dania – żeby wiedzieć jak ma wyglądać.
  • “Chcę to” – Evernote to świetne miejsce do gromadzenia pomysłów, które chcesz zrealizować i zdjęć przedmiotów, które chcesz mieć w przyszłości. Znalazłeś w sieci wizualizację pokoju, który koniecznie chcesz mieć gdy już zbudujesz dom? – wrzuć do evernote.
  • Zgromadź dane których nie pamiętasz poza domem – Rodzaj tuszu do drukarki, smaczne wino czy wymiary mieszkania, to informacje, które bardzo się przydają gdy robisz zakupy.

Zastosowań jest mnóstwo. Bardzo dużo porad znajduje się na blogu Evernote, gdzie ludzie dzielą się swoimi pomysłami na wykorzystanie tego programu w swoim życiu.

Evernote w moim systemie organizacji pracy

Po kilku miesiącach prób i błędów oraz podglądania innych udało mi się znaleźć miejsce dla Evernote w moim systemie organizacji pracy. Wykorzystuję go obecnie do gromadzenia: – informacji o winach, które piłem i mi smakowały, – przepisów na potrawy, które lubię, – zdjęć i opisów przedmiotów lub rozwiązań, które mi się podobają i chciałbym mieć w przyszłości, – wycinków ze stron internetowych, które uważam za wartościowe i które stanowią dla mnie inspirację.

Pierwsze 3 sposoby wykorzystania nie wymagają opisu natomiast ostatni element wydaje mi się warty wyjaśnienia.

Zakładki w Evernote

Czym się różni zapisywanie ciekawych wycinków ze stron internetowych do Evernote od zakładek w przeglądarkach?

Podstawowa różnica (dla mnie to zaleta) polega na tym, że Evernote zapisuje treść strony, natomiast zakładka to tylko link do danej strony. Gdy z jakichś powodów artykuł, do którego masz zakładkę w przeglądarce zostanie usunięty, to stracisz do niego dostęp. W Evernote artykuł będzie tak długo jak zechcesz.

Druga sprawa, to szybkość przeszukiwania i możliwość wyszukiwania gdy nie jestem podłączony do sieci. Często dobrowolnie wyłączam sobie dostęp do Internetu, bo to pozwala mi się skupić. Zazwyczaj wtedy coś piszę lub myślę koncepcyjnie i dostęp do wcześniej zgromadzonych informacji jest dla mnie nieoceniony.

Dodawanie wycinków bardzo ułatwiają rozszerzenia do przeglądarek w postaci przycisku na pasku narzędzi. Wystarczy kliknąć w ten przycisk i cała strona zostanie zachowana jako notatka w Evernote. Łącznie z linkiem do miejsca, z którego pochodzi.

Rzadko jednak zdarza się, że chcę zapisać całą stronę. Żeby tego uniknąć wystarczy zaznaczyć fragment, który Cię interesuje i tylko on zostanie przetworzony na notatkę.

Niezwykle przydatny jest też skrót Ctrl+Cmd+V (Mac), który wkleja to co aktualnie jest w schowku jako nową notatkę w Evernote. W systemie Windows chyba też jest taka możliwość (w ustawieniach w zakładce skróty powinien być zdefiniowany).

E-maile w Evernote

Często zdarza się, że coś ciekawego dostanę e-mailem i chcę to zapisać. Wtedy bardzo przydaje się specjalny adres e-mail (w domenie m.evernote.com), który możesz znaleźć w ustawieniach swojego konta Evernote (po zalogowaniu w przeglądarce). Po wysłaniu jakiegokolwiek e-maila na ten adres, zostanie on dodany do domyślnego notatnika. Temat e-maila będzie tytułem notatki a jego treść treścią notatki.

Możesz też zdefiniować konkretny notatnik oraz znacznik jakim ma być opisana notatka e-mail. Żeby to zrobić dopisz w tytule nazwę notatnika poprzedzając ją “@” a nazwę znacznika poprzedź “#”. Niestety działa to tylko w przypadku wcześniej zdefiniowanych notatników i znaczników. Nowych tym sposobem nie utworzysz.

Podsumowanie

Dziennie dodaję od kilku do kilkunastu fragmentów artykułów, wycinków stron internetowych oraz e-maili. Czasem dorzucę jakieś zdjęcie etykiety z wina lub skan dokumentu. Stosując Evernote w takim zakresie zawsze mieszczę się w limicie transferu danych dla wersji darmowej.

Mam nadzieję, że moje doświadczenia i sposób wykorzystania tego programu były dla Ciebie pomocne. Ciekaw jestem jak Ty wykorzystujesz Evernote na co dzień. Napisz o tym w komentarzu poniżej.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.