Organizacja pracy: Co to jest?

Nie, nie chodzi o organizację zajmującą się poszukiwaniem pracy.

Jak widzisz, temat który chcę poruszyć wymaga pewnych wyjaśnień. Kolejny raz napotkałem na swojej drodze kłodę w postaci języka polskiego. W języku angielskim istnieją dwa określenia konieczne do zrozumienia tej tematyki.

Workflow – tłumacząc dosłownie to przepływ pracy. Oznacza to mniej więcej szereg czynności jakie wykonujemy podczas typowego dnia pracy. Pisanie artykułu składa się z wymyślenia tematu, zebrania pomysłów, pisania, edycji i opublikowania – to jest właśnie taki workflow dotyczący pisania. Osoby znające GTD wiedzą jaki ma workflow: gromadzenie, analizowanie, porządkowanie, przegląd i wykonanie.

Professional Organizing – przetłumaczony jako profesjonalne organizowanie niewiele mówi, tym bardziej, że Professional Organizer to zawód, a w Polsce zazwyczaj kojarzy się z „profesjonalnym” podręcznym zestawem „kalendarz, notes, książka adresowa”. Mówiąc o organizacji (zwłaszcza o organizacji pracy) mam na myśli przejęcie kontroli nad otoczeniem, a w szczególności nad narzędziami i materiałami, które wykorzystujemy.

Organizacja pracy

Zatem organizacja pracy, którą zajmę się w najbliższym czasie będzie dotyczyła procesów (workflow) oraz wykorzystywanych narzędzi.

Kolejny mit z którym muszę się rozprawić w tym wstępie to kojarzenie zorganizowanej osoby z pedantem, który przez większość swojego dnia spędza na dbaniu o to, żeby długopisy leżały zawsze równolegle w odległości dokładnie 30 cm o prawej i 25 cm od górnej krawędzi biurka.

Osoba zorganizowana to osoba, która wie gdzie co ma i dodatkowo ma wszystko tam gdzie powinno być. Wiem, że brzmi to trochę skomplikowanie, ale właśnie wytłumaczeniem tego zdania zajmę się w kolejnych artykułach.

Teraz mam prośbę do Ciebie. Opisz w komentarzu na czym polega Twoja praca. Nie pisz jaki zawód wykonujesz (jakie masz stanowisko), tylko czym w ciągu dnia się zajmujesz. Jakiego rodzaju czynności wykonujesz?

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.

komentarzy 12 to Organizacja pracy: Co to jest?

 1. Przeglądanie newsletterów + rss, planowanie, telefonowanie, uzupełnianie crm, edycja i aktualizacje projektów, spotkania na mieście, negocjacje, mini-konferencje, pisanie artykułów.

  Czy kiedy już wiem co gdzie mam i mam wszystko tam, gdzie powinno być, to istnieje jeszcze wyższy poziom organizacji pracy?

 2. Dzisiaj moja praca polega na znajdowaniu i umawianiu spotkań z potencjalnymi klientami.

  1. Sporo pracy przy komputerze: wyszukiwanie informacji o osobach, z którymi się kontaktuję; wysyłanie emaili, wiadomości via LinkedIn, Goldenline, Facebook.
  2. Kilka telefonów do dawnych klientów, znajomych i przyjaciół.
  3. 2 godziny edytowania stron www, którymi administruję.

 3. Ciekawe zdjęcie … czyżbyś miał tyle pięknych półeczek z kolorowymi segregatorami?

 4. notowanie pomysłów
  przygotowywanie scenariuszy szkoleniowych
  przygotowywanie pomocy szkoleniowych
  przeprowadzanie szkoleń

 5. middleofdreams 29.11.2010 at 15:19

  Naprawianie błędów pewnego systemu komp. komunikacja z użytkownikami, administracja kontami, uprawnieniami itp. Czasami bardziej złożone zadania wymagające szerszej komunikacji, postępowaniem zgodnie z instrukcjami (oczywiście nie na ślepo) i znajomości różnych systemów (zarówno normalnych [głownie uniksy]), jak i webowych. Oczywiście wszystko w IT.

 6. pisanie maili, odpowiadanie na maile, telefonowanie, minikonferencje, testowanie nowych funkcjonalności systemu, opisywanie błędnie działających funkcjonalności, pisanie tutoriali

 7. organizacja szkoleń stacjonarnych: plan samego szkolenia, zlecenie napisania mailingu, wysłanie mailingu, reklama szkolenia, odpowiedzi na pytania uczestników, znalezienie sali, analiza finansowa, poprawki danych i grafiki na stronie szkolenia. Kurs on line: tworzenie nowego materiału, edycja, wgrywanie na serwer, tworzenie nowych podstron kolejnych części materiału do szkolenia on line,odpowiadanie na maile, rozwój osobisty – uczę się tego, czego uczę innych.

 8. 1a)Szkoła, 5-7h z czego połowę mógłbym wyrzucić w cholerę,bo są marnotrawione przez niekompetentnych nauczycieli i rozszalałe bydło,które nigdy nie powinno znaleźć się w tej szkole
  1b)korki/zajęcia dodatkowe
  2. analizowanie obrazów,fotografii,filmów
  3. zakuwanie słówek i wypełnianie ćwiczeń gramatycznych z ang, niszczenie zadań matematycznych, analizowanie przyczyn i skutków wydarzeń historycznych Rzeczypospolitej
  4.wykańczający trening siłowy lub bieganie z aparatem fotograficznym
  W między czasie szama,woda,tabletki, proszki, telefon,Facebook,znajomi,dziewczyna,gg i milion innych,często zbędnych pożeraczy czasu.

 9. Bazy danych pacjentów przygotowanie plików do importu, potem generowanie raportów i przekazywanie na serwer NFZ, odbieranie weryfikacji, poprawki i tak cały czas. Poza tym umowy, ciągłe aneksy ze współpracownikami, wyjaśniania, indywidualne rozliczanie wykonania świadczeń, wyjaśnianie problemów z programem – forum PPS, producent. Poczta, telefony, wyjaśnienia z Funduszem – to wystarcza na ok.9-10 godz. dziennie.

 10. Zapomniałam dodać wczytywanie się w ciągle zmieniane przepisy.

 11. Jako właściciel firmy zajmuję się różnymi rzeczami:
  – promocja www, sklepu
  – projektowanie nowych produktów oświetleniowych
  – doradztwo w sprawie oświetlenia
  – obsługa klienta przez tel (bardzo rozprasza kiedy zajmuje się wcześniej wymienionymi sprawami)
  – strategie, planowanie rozwoju firmy
  – pisanie artykułów branżowych
  – czytanie m o rozwoju osobistym, zarządzaniu biznesem itp

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.