Czym dla Ciebie jest praca?

Niedawno, jeden z czytelników – mój imiennik, Jakub – poruszył bardzo istotną kwestię w komentarzu do mojej wypowiedzi w trakcie audycji w radiu Wnet.

Temat jest na tyle obszerny i – moim zdaniem – istotny, że postanowiłem mu poświęcić osobny wpis.

Zanim do tego przejdę pozwól, że przedstawię Ci komentarz i pytania Jakuba:

Mówisz ze pracujesz praktycznie od bladego świtu do późnego wieczora (jeśli 20.00 można tak nazwać). Zastanawiam się czy w takim razie jest to Twój świadomy wybór i nie masz ochoty robić nic innego (pracoholizm?) czy też nie zdążasz zrobić wszystkiego? Ja podobnie jak Ty wstaje wcześnie, pracuje większą część dnia – na blogu szukam też właśnie rozwiązania problemu „pełnego dnia pracy”… może potrafisz mnie gdzieś odesłać?

Co to jest praca?

W języku angielskim istnieją dwa określenia: „job” i „work”. Pomijając fakt, że określenia te używane są w zależności od kontekstu i zdania w jakim występują, to „work” ma szersze zastosowanie niż „job”. Jeżeli się mylę – liczę na korygujący komentarz z Twojej strony.

W języku polskim słowo praca obejmuje oba powyższe znaczenia. Mówimy„Mam pracę do wykonania.” jak również „Idę do pracy”.

W moim przypadku nawet praca zawodowa jest trudna do określenia. Czy pisanie artykułów o produktywności to jest praca czy nie? Czy wystąpienie we wspomnianej audycji to jest praca? Z jednej strony patrząc, żadne z powyższych, pracą nie jest, bo sprawia mi to przyjemność. Z drugiej strony, jest to forma promocji mojej osoby, mojej wiedzy czy umiejętności co niektórzy mogliby nazwać marketingiem :)

Pisząc czy mówiąc, że pracuję od rana do wieczora mam na myśli wykonywanie różnego rodzaju zadań, które wcale nie muszą się wiązać z pracą zawodową.

Kilkadziesiąt lat temu praca wiązała się w większym bądź mniejszym stopniu z wysiłkiem fizycznym, bo polegała na manualnym wytwarzaniu lub przenoszeniu rzeczy. Dzisiaj przeważa „praca oparta na wiedzy”.

Praca w ujęciu zawodowym i prywatnym

Czy podejmowanie decyzji o tym:

  • ile i jakiego rodzaju towar zamówić do sklepu? (gdy jesteś jego menedżerem)
  • z którym klientem spotkać się w pierwszej kolejności?
  • jak zmotywować zespół, żeby pracował wydajniej?

różni się od podejmowania decyzji o tym:

  • jakie zakupy spożywcze zrobić, żeby było smacznie i zdrowo?
  • gdzie spędzimy najbliższe wakacje?
  • co powiedzieć synowi, który ma problemy w nauce?

Moim zdaniem powyższe problemy niezależnie od tego czy dotyczą życia zawodowego czy prywatnego są formą pracy umysłowej. Podobnie zresztą jest w przypadku tej pracy fizycznej – zrobienie i dostarczenie do domu zakupów spożywczych to przecież forma pracy.

Produktywność czy może pracoholizm

Jakub poruszył też kwestię pracoholizmu. W moim rozumieniu pracoholizm polega na skupianiu myśli na pracy kosztem myślenia o życiu prywatnym. Bo to czy ktoś pracuje X godzin a X godzin poświęca na hobby jest dla mnie równoznaczne z poświęcaniem X+Y godzin na pracę, która sprawia przyjemność.

Problem pojawia się wtedy, gdy czas na te dwa elementy jest przeznaczany kosztem czasu na życie rodzinne, odpoczynek, ćwiczenia fizyczne czy jedzenie.

Znalezienie równowagi pomiędzy powyższymi częściami naszego życia to kwestia bardzo indywidualna. W moim przypadku jest to podział dnia na 3 kluczowe części. Zgłębianie wiedzy na temat produktywności jest dla mnie czystą przyjemnością. Jako relaks traktuję wieczorną lekturę, nawet gdy jej tematyka zahacza o produktywność – odpoczywam wtedy fizycznie. Gdy chcę odpocząć psychicznie to albo ucinam sobie drzemkę albo ćwiczę.

Jak znaleźć równowagę?

Odpowiadając na ostatnie pytanie Jakuba posłużę się przykładem.

Jeden z moich znajomych po latach prowadzenia firmy przez kilkanaście godzin dziennie podjął decyzję, o zmianie swojego życia. Zredukował swoje zaangażowanie do „połowy etatu”, oddał resztę swoich obowiązków zaufanej osobie i zajął się tym co było dla niego bardzo ważne. Wraz ze zmniejszeniem zaangażowania czasowego w działania firmy zmniejszył się jego dochód miesięczny. Ważniejsze dla niego jest realizowanie własnego hobby niż wysokość wynagrodzenia.

Jeżeli twoje życie prywatne cierpi na tym, że tyle czasu poświęcasz pacy zawodowej, jeżeli twoja praca nie jest twoim hobby, to odsyłam Cię do… twoich wartości.

Produktywność to sposób na przejęcie kontroli nad życiem tak, żeby realizować to co dla nas ważne.

Aktualizacja: Michał podrzucił link do świetnego nagrania z TEDxKraków. Temat idealnie zgrywa się z tym artykułem. Warto obejrzeć (nagranie jest w języku angielskim):

Czym dla Ciebie jest praca?

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.