Brakuje Ci czasu? Przeczytaj to

Nie mam czasu. Nie wyrabiam. Jak często słyszysz tego typu zwroty od swoich znajomych i kolegów z pracy? Jak często sam tak mówisz?

Dokładnie tydzień temu uczestniczyłem w śniadaniu biznesowym organizowanym przez firmę Mazars, którego temat „Organizacja kadry zarządzającej, wszystko się zmienia! Nowe technologie, nowe narzędzia, nowe metody.” jest mi bardzo bliski.

W ramach tego spotkania miałem przyjemność poprowadzić prezentację (pierwszy raz ktoś symultanicznie tłumaczył moje wystąpienie na język francuski – podziwiam umiejętności Pana Marcina).

Kusząca propozycja

Rozpocząłem od przytoczenia pewnego badania przeprowadzonego na kilkuset menedżerach, którym przedstawiono taką oto sytuację:

Odbierasz telefon od samego prezesa firmy, w której pracujesz. Prezes pyta czy byłbyś zainteresowany zadaniem, które wykorzystywałoby twoje unikalne umiejętności. Raportowałbyś bezpośrednio do prezesa i brałbyś udział w podejmowaniu ważnych, strategicznych z punktu widzenia firmy decyzji. Z pracą wiązałyby się też ciekawe podróże. Zaangażowanie w to zadanie pozwoli Ci wnieść cenny wkład do firmy, a także dostarczy Ci duże możliwości rozwoju.

Oferta ma jeden haczyk: Ponieważ zlecenie jest w niepełnym wymiarze godzin, wymaga około jednego dnia pracy w tygodniu, musisz wywiązać się ze swoich dotychczasowych obowiązków w ciągu pozostałych czterech dni. Czy zdecydowałbyś się na to zadanie?

Następnie poprosiłem obecnych na sali o podniesienie ręki jeżeli podjęliby się tego zadania. Ciekaw jestem czy twoja ręka też byłaby w górze.

Zdecydowana większość uczestników zgodziłaby się na podjęcie takiego zadania. Autorzy przytoczonego przeze mnie badania zanotowali zgodę u 99% menedżerów.

Masz więcej wolnego czasu niż Ci się wydaje

Jeżeli Ty również przyjąłbyś taką propozycję, to oznacza, że twój obecny grafik zajęć pozwala Ci na jeden dzień wolny od pracy w tygodniu.

Dlaczego zatem ciągle nie masz czasu? Być może nawet zostajesz w biurze po godzinach. Wszystko jest kwestią motywacji.

Jeżeli znajdziesz sobie odpowiednio ważne i ciekawe zajęcie to znajdziesz też czas na nie. Czasu mamy wszyscy tyle samo 168 godzin w tygodniu (jeżeli jeszcze nie czytałeś tego raportu to przeczytaj koniecznie!)

Oto kilka pomysłów:

  • Chwile spędzone w gronie rodziny, przyjaciół,
  • Realizacja hobby,
  • Rozwój własnego biznesu,
  • Sport,
  • Czytanie inspirujących książek.

Czekam na twoje przemyślenia. Dodaj komentarz poniżej.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.