5 największych złodziei czasu (pożeraczy czasu)

Złodzieje mają to do siebie, że dzielą się na dwa typy:

  1. Złodziej oczywisty – To łatwy do zidentyfikowania typ – często w filmach pokazywany jako człowiek z pończochą na głowie skradający się w nocy do domu lub taki bez karku, o smutnym spojrzeniu.
  2. Złodziej wtopiony w tłum – Niczym specjalnym się nie wyróżnia. Ba! Nawet przypomina normalnego człowieka. Dobrze ubrany, nie zwraca na siebie uwagi. Wystarczy, że przypadkiem wpadnie na Ciebie przy wychodzeniu z pociągu lub autobusu, żebyś po chwili zorientował się, że nie masz portfela.

Podobnie jest ze złodziejami czasu zwanymi inaczej pożeraczami czasu. Pośród czynności, które marnują Twój czas są te oczywiste, z których najpopularniejsze wymieniłem poniżej oraz te ukryte, którymi zajmę się w kolejnym artykule.

Oba typy są groźne ale można z nimi walczyć. Pierwszy krok, to oczywiście identyfikacja.

Złodzieje czasu (pożeracze czasu) – typ oczywisty:

Telewizja

Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, bo od dłuższego czasu już nie oglądam telewizji, ale pamiętam, że niesamowicie dużo czasu traciłem przez przerwy na reklamy, które sprawiają, że program trwający 30 minut ogląda się przez godzinę. Nie tylko reklamy są groźne. Uważaj na nawyk ciągłego oglądania wiadomości. Mając wiele kanałów informacyjnych możesz to robić non stop, tylko po co? Natomiast najbardziej oczywisty przykład marnowania czasu przed telewizorem to ciągłe zmienianie kanałów.

Portale społecznościowe

Tak jak kiedyś ludzka ciekawość przykuwała do odbiorników telewizyjnych miliony podczas pierwszej edycji Big Brothera tak teraz ta sama ciekawość każe nam sprawdzać ściany i ćwierknięcia na Facebooku czy Twitterze. Mając setkę znajomych można dziennie spędzać tam kilkanaście minut, a co dopiero mając tych znajomych kilka tysięcy – uważaj!

Obijanie się

Obijanie się to taki stan, w którym ani nie robisz nic konstruktywnego ani nie odpoczywasz. Bezmyślne przeglądanie stron internetowych, przełączanie kanałów w telewizji, przekładanie dokumentów dopada nas zazwyczaj, gdy mamy zrobić coś ważnego. Często jest to przejaw prokrastynacji czyli odwlekania, odkładania ważnych spraw na później. W takich momentach, gdy uświadomisz sobie czego unikasz możesz skoncentrować się na innej czynności albo na świadomym odpoczynku zamiast się obijać.

Niezorganizowanie

Dotyczy to zarówno osób, które działają w sposób chaotyczny jak i tych, którzy żyją w niezorganizowanym otoczeniu. Działając bez planu tracisz czas na wielokrotne wykonywanie tych samych czynności i ciągłe bieganie w kółko. Podobnie jest, gdy masz niezorganizowane otoczenie. Marnujesz czas na poszukiwanie kluczy, portfela, dokumentów. Zadbaj o to, żeby Twoje miejsce pracy było odpowiednio zorganizowane.

Plotkowanie

Pewnie myślisz, że Ciebie to nie dotyczy, bo przecież nie pochwalasz plotkowania. Pamiętaj o tym następnym razem, gdy wdasz się w dyskusję o koledze z pracy, o szefie, o polityce i politykach. Tego typu rozmowy bardzo szybko i niepostrzeżenie przeradzają się w plotkowanie, które nikomu nie służy i szkoda na to czasu.

W kolejnym artykule przedstawiam ukryty typ złodziei czasu (pożeraczy czasu).

Ciekaw jestem jak u Ciebie wygląda walka ze złodziejami czasu. Często dajesz się okradać? ;)

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.