Jak ułatwić sobie zmianę czasu na letni

Kto jeszcze nie wie, temu przypominam, że dzisiaj w nocy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Jesienna zmiana jest przyjemna, bo powoduje “miłe rozczarowanie”, natomiast wiosenna zmiana oznacza to, że “śpimy o godzinę krócej”.

Zmianę czasu z zimowego na letni wprowadzono, żeby zaoszczędzić na energii. Jak wcześniej wstaniesz, to i wcześniej pójdziesz spać, czyli przez większość dnia będziesz korzystać ze światła słonecznego.

Niestety zmiana ta powoduje powoduje przestawienie zegarów biologicznych i w konsekwencji spadek wydajności w perspektywie kolejnych kilku dni.

Dotyczy to wszystkich niezależnie od tego czy lubią wstawać rano czy nie. Dla mnie również ta zmiana jest nieprzyjemna. Lubię wstawać wcześnie ale jak sobie pomyślę, że jutro będę musiał wstać o 4:30 (bo taka dla mojego organizmu będzie wtedy godzina) to wcale nie jestem zachwycony. To przecież środek nocy! ;)

6 kroków ułatwiających przestawienie się na czas letni

Oto mój sposób na (prawie) bezbolesne radzenie sobie ze zmianą czasu letni:

  1. Zaplanuj sobie wieczór dla siebie. Chodzi o to, żebyś miał wpływ na to co i kiedy będziesz robił. Najlepiej żeby to były 2-3 godziny przed snem. Proponuję przeznaczyć ten czas na jakieś spokojne zajęcia: czytanie książki, słuchanie muzyki, relaks.
  2. Przestaw budzik i inne zegary na czas letni (o godzinę do przodu) gdy tylko rozpocznie się wieczór. Chodzi o to, żebyś spędził te kilka godzin przed snem już według nowego czasu. Jeżeli masz taką możliwość, to możesz przestawić zegarki już teraz. Dzięki temu Twój umysł powoli przygotuje się na zmianę.
  3. Połóż się do spania na tyle wcześnie, żebyś zdążył się wyspać(7,5-8 godzin przed budzikiem). Jeżeli nie czujesz zmęczenia i nie chce Ci się spać, to nie przejmuj się tym tylko w spokoju kontynuuj czytanie lub słuchanie. Nie daj się skusić na oglądanie telewizji czy słuchanie radia, bo z dużym prawdopodobieństwem będzie tam informacja o tym, że obowiązuje czas zimowy.
  4. Rano za wszelką cenę obudź się według nowego czasu. Nie pozwól aby ten wewnętrzny głos przekonywał Cię, że była zmiana czasu i że spałeś krócej… To nie jest prawda, bo położyłeś się spać według czasu letniego więc spokojnie mogłeś się wyspać.
  5. Zrób sobie przyjemność. Zaparz świeżą kawę lub herbatę, zjedz coś smacznego. W końcu udało Ci się wstać, a to jest powód do dumy.
  6. Niedzielny wieczór też zarezerwuj dla siebie. Podobnie jak w sobotę przeznacz go na relaksujące zajęcia (bez telewizji i internetu). Możesz nawet wcześniej niż zwykle położyć się do łóżka. Chodzi o to, żebyś zasnął wtedy gdy poczujesz się zmęczony.

Poniedziałkowy poranek

Dla wielu twoich znajomych poniedziałkowy poranek będzie czymś bardzo ciężkim, ale nie dla Ciebie. Ty wyprzedzasz ich samopoczucie o jeden dzień, a to bardzo dużo.

Powodzenia i czekam na Twój komentarz.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.