Wiosenne porządki w szufladzie

Nareszcie pierwszy dzień wiosny! Czekałem na ten dzień już od dłuższej chwili, bo zimowa aura działa na mnie przygnębiająco.

Co ciekawe, dzisiaj jest też chyba Światowy Dzień Sprzątania w Szufladzie Biurka, bo natknąłem się na kilka artykułów o tej tematyce właśnie dziś.

W związku z tym postanowiłem napisać kilka słów na temat organizacji szuflady (nawet zdjęcie mojej szuflady opublikowałem).

Jak tam Twoja szuflada? Zagracona?

Dawniej miałem zwyczaj sprzątania biurka “na szybko” – wszystkie małe przedmioty, które znajdowały się na blacie jednym szybkim ruchem zgarniałem do pierwszej szuflady.

Efekt był taki, że znalezienie czegokolwiek w tej szufladzie zajmowało mi sporo czasu i było niezwykle irytujące.

Po kilku takich poszukiwaniach wkurzałem się i wysypywałem zawartość szuflady na blat biurka z zamiarem zrobienia generalnego porządku. Wystarczyło, żebym znalazł jakiś przedmiot wymagający naprawy albo notatkę o tym co powinienem zrobić na wczoraj, żebym zaczął zajmować się czymś innym. Mijały godziny a sterta na biurku nie malała. To co zostało znów wrzucałem do szuflady.

Czasem jednak udawało mi się wszystko poukładać i osiągnąć satysfakcjonujący porządek w szufladzie. Niestety wystarczyło raz, zbyt energicznie zamknąć szufladę, żeby znów powstał bałagan.

Zasady dotyczące zawartości szuflady

W końcu się wkurzyłem i wprowadziłem żelazne zasady dotyczące tego co i kiedy znajduje się w tej szufladzie. Oto one:

1. Zawartość szuflady jest ściśle określona.

Określ co konkretnie ma swoje miejsce w szufladzie. W moim przypadku są to narzędzia:

 • Długopisy ołówki i wkłady
 • Samoprzylepne karteczki do zaznaczania
 • Taśma klejąca
 • Zszywacz i rozszywacz
 • Dziurkacz
 • Kalkulator
 • Linijka i ekierka
 • Nożyczki i nożyk do papieru
 • Firmowa pieczątka
 • Portfel
 • Wizytówki
 • Pinezki i spinacze do papieru
 • Koreczki do uszu

Nic poza wymienionymi powyżej przedmiotami nie ma prawa wylądować w tej szufladzie! Dzięki tej zasadzie nie zapędzam się z wrzucaniem tam przypadkowych rzeczy, notatek itp.

2. Niewielkie przedmioty lądują w pojemnikach.

Znajdź pojemniki, do których wrzucisz mniejsze przedmioty. Jak wspomniałem wcześniej, na nic układanie rzeczy luzem w szufladzie skoro jednym energicznym zamknięciem można wszystko wymieszać.

Drobiazgi takie jak spinacze do papieru czy pinezki muszą się znaleźć w większych pojemnikach. Podobnie jest z długopisami. Idealne do tego celu są małe plastikowe koszyczki (do kupienia w większości supermarketów). Dzięki nim można z łatwością pogrupować przybory do pisania. Ja mam dwa koszyczki, jeden na długopisy a drugi na zapasowe wkłady i karteczki samoprzylepne.

Jeżeli masz taką możliwość, to układaj pojemniki w szufladzie tak, żeby nie miały możliwości się przesuwać przy otwieraniu i zamykaniu szuflady.

3. To, z czego korzystasz najczęściej znajduje się najbliżej.

Stosuję tę zasadę w odniesieniu do organizacji biura, w obrębie biurka jak i samej szuflady. Dlatego właśnie długopisy, karteczki samoprzylepne oraz portfel są najbliżej a taśma klejąca czy dziurkacz znajdują się w głębi szuflady.

Jak zrobić porządek w szufladzie

Jeżeli robisz porządek w szufladzie po raz pierwszy od dłuższego czasu to proponuję Ci:

 1. Wyrzuć całą jej zawartość na blat biurka lub do osobnego pudełka.
 2. Przetrzyj wnętrze szuflady wilgotną szmatką – czysta szuflada zwiększa przyjemność korzystania z niej.
 3. Spośród rzeczy, które znajdowały się w szufladzie wyrzuć wszystkie śmieci.
 4. Znajdź lub kup pojemniki na długopisy i inne mniejsze przedmioty.
 5. Włóż do szuflady tylko to z czego korzystałeś w ciągu ostatnich 24 godzin.
 6. Przez kolejny tydzień dokładaj do szuflady tylko te rzeczy, z których korzystałeś.
 7. Narzędzia z których nie korzystałeś przez tydzień wyrzuć albo umieść w innym miejscu. Ktoś powiedział, że szuflada musi być zapchana po brzegi?
 8. W drodze wyjątku umieść w szufladzie narzędzia z których korzystasz rzadziej ale pod warunkiem, że nie utrudniają Ci dostępu do tych używanych częściej (Tym sposobem mam w szufladzie linijkę i ekierki ułożone wzdłuż ścianki).

A Tobie do czego służy szuflada w biurku? Masz w niej porządek?

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.