10 sposobów, jak ograniczyć stres i uprościć sobie życie

Rozpocznę cytatem, który moim zdaniem świetnie opisuje czasy w jakich żyjemy:

“Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na rzeczy, których nie potrzebujemy, żeby zrobić krótkotrwałe wrażenie na ludziach, na których nam nie zależy.” – Tim Jackson

Jeżeli Ciebie również dopadła ta “choroba” i życie zaczęło Cię przytłaczać to najwyższa pora, żeby się z tym uporać.

Przygotowałem listę 10 rzeczy, które możesz zrobić żeby uprościć swoje życie i wyeliminować z niego niepotrzebny stres.

10 rzeczy, które możesz zrobić, żeby uprościć sobie życie

1. Zautomatyzuj swoje finanse

Jeżeli Twoje dochody wpływają na Twoje konto w banku to wykorzystaj ten fakt i uruchom zlecenia stałe oraz polecenia zapłaty. Dzięki temu rachunki, które i tak musisz zapłacić będą regulowane automatycznie i terminowo, a Ty przestaniesz o nich myśleć.

2. Pozbądź się długów i kart kredytowych

Życie “na kredyt” nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, no chyba, że robi się to mądrze. Tak czy inaczej każdy dług to obciążenie dla psychiki. Zamiast tracić nerwy, czas i nie rzadko pieniądze, ogranicz ilość długów. Zostaw sobie np. jedną kartę kredytową, którą będziesz mógł kontrolować.

3. Ogranicz oglądanie telewizji

Twoje życie będzie o wiele prostsze jeżeli nie będziesz żył życiem innych ludzi. Wiadomości i seriale w dużej mierze przepełnione są historiami i zazwyczaj problemami innych ludzi – przestań tracić na to czas i zajmij się własnym życiem. Poza tym telewizja jest wrogiem produktywności

4. Ogranicz liczbę wiadomości e-mail

Zredukuj ilość newsletterów, których i tak nie czytasz. Poproś znajomych o nie przysyłanie Ci “łańcuszków”, a jeżeli to nie podziała to ustaw filtry automatycznie usuwające tego typu pocztę. Zredukuj też liczbę powiadomień.

5. Przestań kupować i zacznij korzystać z tego co masz

Każda nowa rzecz, którą kupisz w jakimś stopniu komplikuje Ci życie. Niezależnie od tego co to jest, w przyszłości będzie wymagało: wyczyszczenia, naprawienia lub innej formy Twojej uwagi.

6. Stosuj zasadę “1 wchodzi 2 wychodzą”

Na każdą jedną rzecz, którą kupisz znajdź dwie, których się pozbędziesz (sprzedasz, podarujesz, wyrzucisz). Najlepiej jeżeli będziesz to robił w odwrotnej kolejności – najpierw się pozbędziesz a potem kupisz. Dzięki temu zrzucisz balast i przyspieszysz.

7. Ogranicz liczbę swoich zobowiązań

Zastanów się nad zobowiązaniami jakie masz wobec siebie i innych. Czy wszystkie są dla Ciebie ważne? Jeżeli nie, to z niektórych świadomie zrezygnuj. Jeżeli od dwóch lat chcesz się uczyć gry na gitarze i do tej pory nie znalazłeś na to czasu, to jakie jest prawdopodobieństwo, że znajdziesz go w przyszłości? Pamiętaj o N-1.

8. Uprość swoją garderobę

Zgodnie z zasadą Pareto, przez 80% czasu nosisz tylko 20% ubrań. Pozbądź się tych ubrań, w których nie chodzisz i pozostaw tylko te, w których się dobrze czujesz i które do siebie wzajemnie pasują. Dzięki temu pozbędziesz się codziennego dylematu, a poranki staną się o wiele przyjemniejsze. Paniom polecam lekturę bloga Ajki Minimalistki.

9. Zorganizuj domowe zakupy

Zamiast ciągle biegać/jeździć po mieście, “bo czegoś zabrakło” zorganizuj domowe zakupy. Zastanów się również nad swoją dietą. Ją też można uprościć nie tracąc przy tym na smaku ani wartościach odżywczych.

10. Schowaj się przed innymi

Znajdź chwilę albo dwie na ucieczkę przed innymi ludźmi. Odłącz się od internetu, wyłącz telefon, zamknij drzwi. Wsłuchaj się w siebie, zanurz w książce, rozkoszuj muzyką, wyjdź na spacer z dala od ludzi albo porozmawiaj z najbliższymi.

Na koniec jeszcze raz przytoczę zdanie Tima Jacksona:

“Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na rzeczy, których nie potrzebujemy, żeby zrobić krótkotrwałe wrażenie na ludziach, na których nam nie zależy.”

Pamiętaj o tym, gdy następnym razem będziesz chciał sobie życie skomplikować!

Tak wyglądają moje pomysły na prostsze i przyjemniejsze życie. Napisz co o nich myślisz. Podziel się też swoimi sposobami, dzięki czemu powstanie o wiele dłuższa lista. Komentarze są do Twojej dyspozycji.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.