Zarządzanie czasem dla perfekcjonistów

To jest wpis z serii odpowiedzi na pytania czytelników.

Jeżeli masz pytanie lub problem związany z produktywnością, organizacją czy zarządzaniem sobą w czasie to skorzystaj ze strony Zapytaj w menu u góry. Odpowiadam na wszystkie pytania – niektóre z odpowiedzi będę publikował w formie wpisów lub webcastów.

Dzisiaj publikuję odpowiedź na jedno z pytań wysłane przez Monic:

Jak osobie z natury pedantycznej, która dba o każdy szczegół (i tym samym de facto spędza więcej czasu by był on „dopieszczony” na 110%) można polecić metodę, która by pozwalała jej na takie samo dobre dbanie o szczegóły przy jednoczesnym zaoszczędzeniu czasu i tym samym zniwelowaniu przemęczenia.
P.S Dbanie o szczegóły dotyczy pracy, spraw zawodowych.

Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo jest to temat złożony (wiem coś o tym, bo sam jestem z natury perfekcjonistą).

Taka najprostsza odpowiedź brzmi: Odpuść sobie. Nie wszystko musi być na 100% a tym bardziej na 110%. (Ja mam taki napis na biurku – pomaga).

Rozwijając myśl – nie ma systemu, który pozwoliłby mieć ciastko i zjeść ciastko jednocześnie. Jeżeli taka osoba chciałaby nadal dbać o każdy szczegół i jednocześnie zaoszczędzić czas, to rozwiązaniem jest ograniczenie ilości tych szczegółów. Inaczej mówiąc, można doprowadzić do perfekcji jeden czy dwa projekty zamiast pięciu.

Gdy powyższe rozwiązanie nie przemawia, to dobrze byłoby, żeby taka osoba zastanowiła się nad tokiem przyczynowo skutkowym. „Dopieszczanie” każdego szczegółu prowadzi do przemęczenia, często do frustracji po przekroczeniu terminu realizacji, to z kolei może mieć negatywny wpływ na życie prywatne, na relacje ze współpracownikami, na postrzeganie przez szefa itd.

Taka refleksja i analiza pozwala dostrzec negatywne skutki perfekcjonizmu i ułatwia podjęcie kroków zapobiegawczych.

Jakie jest Twoje zdanie? Masz jakiś inny sposób na radzenie sobie z perfekcjonizmem? Komentarze jak zwykle do Twoje dyspozycji.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.