Jak się motywować, gdy nie ma efektów

To jest wpis z serii odpowiedzi na pytania czytelników.

Jeżeli masz pytanie lub problem związany z produktywnością, organizacją czy zarządzaniem sobą w czasie to skorzystaj ze strony Zapytaj w menu u góry. Odpowiadam na wszystkie pytania – niektóre z odpowiedzi będę publikował w formie wpisów.

Niektóre projekty ciągną się miesiącami, a nawet latami. Zdarzają się też takie, które nie mają określonej daty zakończenia. Jak zmotywować się do ich realizacji?

Podobne pytanie zadała Wanda – stała czytelniczka Produktywnie.pl:

Może podpowiesz jak zorganizować czas dla osoby pracującej poza domem, która chce się indywidualnie poduczać w domu, tak aby było efektywniej – lepiej rano czy wieczorem? Jak się motywować? Student wiadomo, MUSI się uczyć czy chce czy nie…

Jak walczyć z poczuciem zmarnowania czasu, gdy efektów nie ma i trzeba na nie czekać bardzo długo… Wiadomo, brak efektów często gasi zapał.

Mam za sobą realizację wielu przedsięwzięć, które trwały (trwają) miesiącami a nawet latami i gdzie na efekty trzeba było długo czekać. Od studiowania na drugim kierunku (gdzie nikt nie kazał mi się uczyć) poprzez realizację postanowień, na blogowaniu i pisaniu książki kończąc. Bazując na tych doświadczeniach wypisałem kilka sposobów, które pomogą Ci zmotywować się do realizacji długotrwałych projektów.

Sposoby na motywację przy realizacji długotrwałych projektów

Określ cel

Jest to chyba najbardziej intuicyjne posunięcie. Zadaj sobie pytanie dlaczego chcesz to robić? Pamiętaj, że odpowiedzią nie jest “bo muszę”. Podam Ci przykład:

– Dlaczego realizujesz ten projekt?
– Bo muszę. Szef mi to zlecił.
– A co by było gdybyś tego nie zrobił?
– Pewnie straciłbym szansę na premię.
– A po co Ci ta premia?
– Żebym miał więcej pieniędzy?
– A po co Ci więcej pieniędzy?
– Żebym mógł sobie kupić lepszy samochód?
– Czyli realizujesz ten projekt, bo chcesz sobie kupić lepszy samochód.

Może to trochę filozoficzne podejście, ale zadając sobie tego typu pytania dotrzesz do źródła Twojej motywacji.

Określ rezultat

Czy wiesz dokąd zmierzasz? Czy Twoje zobowiązanie, Twój projekt ma określony rezultat? Zastanów się po czym poznasz, że projekt został zrealizowany? Nie zawsze jest to takie oczywiste. Wracając do przykładu Wandy – Po czym poznasz, że nauczyłeś?

Podziel na mniejsze odcinki

Mając informację o tym dokąd zmierzasz, podziel drogę na mniejsze odcinki – podprojekty. Gdy jako dziecko wracałem ze szkoły, to lubiłem patrzyć maksymalnie 2-3 metry przed siebie. Dzięki temu, że moja uwaga koncentrowała się tylko na tym co bezpośrednio przede mną o wiele “szybciej” docierałem na miejsce.

Monitoruj osiągnięcia

Kolejnym sposobem na zmotywowanie się do działania jest monitorowanie aktualnych dokonań w obrębie danego projektu. Zapisuj sobie co już udało Ci się osiągnąć, a poczujesz zadowolenie i zwiększy się Twoja motywacja do dalszego działania.

Monitoruj drogę do celu

Równie motywująca, jak nie bardziej jest świadomość tego ile pracy pozostało do ukończenia projektu. Zapisuj ile jeszcze zostało Ci do zrobienia

Zmieniaj perspektywę

Wizja dużego projektu, którego realizacja przewidziana jest na kilka miesięcy albo nawet lat może przytłaczać. Z drugiej strony przez ciągłe skupianie się tylko na fragmencie możesz zgubić sens całości. Żeby temu zapobiec, raz w tygodniu spoglądaj na całokształt, a codziennie koncentruj się tylko na wybranym fragmencie.

Nagradzaj się

Ta technika jest bardzo skuteczna, pod warunkiem, że jest odpowiednio stosowana. Po pierwsze nagradzaj się za częściowe osiągnięcia proporcjonalnie o ich wielkości i znaczenia. Po drugie nagradzaj się po a nie przed realizacją danego fragmentu. W przeciwnym wypadku zamiast motywacji pojawi się poczucie winy i prokrastynacja.

Skoncentruj się na działaniach

…a nie na wynikach. Sprawdza się to przy zadaniach wymagających kreatywności. Nie zawsze masz taką samą ilość energii i nie zawsze masz “wenę”, żeby coś zrobić. Jeżeli Twoim celem będzie np. “nauczenie się”, to możesz się bardzo szybko zniechęcić po jednym gorszym dniu. Ale jeżeli ustalisz, że przez godzinę będziesz się koncentrować na nauce, to niezależnie efektu, cel zostanie osiągnięty po godzinie koncentracji na nauce.

Pamiętaj, że nawet wolniejsze zmierzanie do celu jest lepsze niż odpuszczenie sobie po kilku niepowodzeniach!

Jak Ty radzisz sobie z motywacją do pracy nad projektami, które ciągną się miesiącami bez większych efektów?

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.