SlidePad – Podręczny notatnik na Mac

Natknąłem się dzisiaj na bardzo ciekawy program do tworzenia notatek. SlidePad, bo o nim mowa, działa tylko pod MacOSX. Jeżeli korzystasz z innego systemu operacyjnego i znasz analogiczną aplikację, którą można uruchomić pod Windows lub Linux to koniecznie podziel się tym w komentarzach poniżej.

SlidePad funkcjonalnością przypomina systemowe Nalepki (Stickers), czyli pozwala na szybkie notowanie pomysłów, żeby później o nich nie zapomnieć. Działanie takie wpływa korzystnie na naszą koncentrację i produktywność. Zamiast odrywać się od aktualnie wykonywanej pracy, za każdym razem gdy tylko przyjdzie Ci coś ważnego do głowy, notujesz i wracasz do tego później.

To co wyróżnia SlidePada na tle innych aplikacji tego typu, to jego umieszczenie. Program po uruchomieniu jest „schowany” przy lewej krawędzi monitora. Można go wysunąć za pomocą skrótu klawiaturowego (domyślnie alt + spacja) lub po najechaniu kursorem myszy na krawędź ekranu. Szczególnie ciekawie został rozwiązany sposób wysuwania okna myszą. Nie cała krawędź ekranu jest „aktywna”. Trzeba najchać kursorem na tą część krawędzi ekranu, do której po wysunięciu przylega okno aplikacji. Dzięki temu osoby, które korzystają z „aktywnych narożników” (zakładka Expose i Spaces w preferencjach systemowych) nie będą omyłkowo wysuwały sobie okna SlidePada przy najeżdżaniu na dany narożnik.

Samo okno programu składa się z pola tekstowego i  5 przycisków (od lewej):

  • poprzednia notatka
  • następna notatka
  • dodaj nową notatkę
  • włącz/wyłącz wysuwanie za pomocą myszy
  • lista utworzonych notatek

Notatki można w prosty sposób formatować (zmieniać czcionkę, jej rozmiar, kolor), dodawać obrazki, a wszystko to można później wyeksportować do pliku RTF.

Prostota i minimalizm w formie sprawiają, że bardzo przyjemnie się z tej aplikacji korzysta. W preferencjach SlidePada można zmienić skrót klawiaturowy wysuwający aplikację. Można ustalić jej położenie (przy lewej lub prawej krawędzi ekranu) oraz wysokość okna (szerokość dostosowuje się przeciągając pionową krawędź okna).

Program jest darmowy, do pobrania ze strony producenta.

Czekam na twoją opinię na temat SlidePada w komentarzach poniżej.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.