Licorize – zakładki zorganizowane jak w GTD

Robiłem ostatnio porządki w zakładkach w przeglądarce. Gdy się do tego zabierałem, chciałem sobie przypomnieć co tam mam, bo dawno do nich nie zaglądałem. W praktyce przerodziło się to w eliminację większości (usunąłem chyba ze 100 bookmarków). Część stron już nie istniała, część informacji była nieaktualna, część po prostu przestała mnie interesować, itd…

Szukając informacji o zarządzaniu i organizowaniu zakładek trafilem na serwis internetowy/aplikację online Licorize, który pozwala na zamianę zakładek w zadania do wykonania (o tej koncepcji pisałem tutaj). W jakimś celu przecież tworzysz zakładkę.

Podstawowe wykorzystanie zakładki to oczywiście skrót do strony, do której często powracasz, ale w zakładkach lądują również:

  • artykuły, które masz nadzieję przeczytać później,
  • ciekawe zdjęcia,
  • programy, które mogą Ci się przydać w przyszłości,
  • strony o interesującej Cię tematyce, ale zbyt obszerne, żeby je przeczytać za jednym razem,
  • strony z informacjami potrzebnymi do realizacji jakiegoś projektu,
  • śmieszne filmiki, które poprawiają ci humor.

Licorize pozwala nad tym zapanować poprzez zdefiniowanie typu zapisywanej informacji. Inaczej mówiąc Licorize (bazując na założeniach GTD) zamienia zakładki w zadania, projekty do wykonania lub materiały referencyjne. Pełna lista typów znajduje się poniżej.

Oprócz typów można określić tagi oraz przypisać informację do projektu lub/i do innej osoby. Ułatwia to dotarcie do wcześniej zapisanej intormacji, bo nie jest ona już tylko linkiem z jakimś tytułem strony. Poza możliwością przeglądania według typów, tagów i projektów, bardzo ciekawa jest opcja obejrzenia zgromadzonych informacji na osi czasu (w widoku tygodnia lub konkretnego dnia). Super sprawa, gdy chcesz dotrzeć do strony, której nazwy nie pamiętasz a jedyne co sobie przypominasz to fakt dodania jej do Licorize w piątek po południu.

Na uwagę zasługuje również – znana z GTD – opcja tygodniowego przeglądu (Weekly Review). Umożliwia ona przejrzenie pojedynczo wszystkich notatek, linków, zdjęć, zadań do wykonania, itd utworzonych od… ostatnio przeprowadzonego tygodniowego przeglądu.

Całość oprawiona jest w minimalistyczną i przejrzystą szatę graficzną.

Licorize

Współdzielenie i praca zespołowa

Za pomocą Licorize można organizować materiały na własny użytek albo podzielić się z innymi. Wystarczy oznaczyć dowolny projekt jako publiczny i wszystkie zawarte w nim notatki staną się (podobnie jak to jest w Delicous) dostępne dla innych.

Dostęp można też ograniczyć tylko do wybranej grupy ludzi. W tym celu należy dodać wybranych użytowników lub zaprosić nowe osoby do projektu. Przyznaję, że nie miałem okazji jeszcze dobrze przetestować tego rozwiązania, ale po wstępnej analizie uważam, że warto się tym zainteresować.

Integracja i możliwości Licorize

Licorize integruje się z takimi rozwiązaniami jak Evernote, Tweeter, LinkedIn oraz Skype. Możliwe jest również zaimportowanie zakładek z Delicous oraz z Chrome i Firefoxa.

Dla ułatwienia autor przygotował wtyczki/rozszerzenia do najpopularniejszych przegladarek (Firefox, Chrome, Safari, Opera) ułatwiające dodawanie nowych informacji. Rozszerzenia do Firefoxa i Safari (być może też w Chrome) zawierają przycisk znany z Instapaper i Read it later, który automatycznie dodaje przeglądaną stronę do zbioru Licorize i oznacza ją jako zakładkę z wcześniej zdefinowanym tagiem (domyślnie jest to RemindMeLater).

Podsumowanie

Licorize umożliwia zebranie pomysłów w postaci linków, obrazków, notatek i przyporządkowanie ich do odpowiednich projektów, typów,tagów bez opuszczania przeglądarki i niepotrzebnego rozpraszania uwagi. Myślę, że to przydatne narzędzie dla wszystkich, którzy często korzystają z dużej ilości zakładek. W klasycznym programie wspomagającym zarządzanie sobą w czasie odnośniki do stron internetowych są tylko dodatkiem, a głównym elementem są projekty i listy zadań. Tutaj sytuacja jest odwrotna. Tak więc jeżeli pracujesz „w Internecie” to może to być rozwiązanie dla Ciebie.

Licorize jest obecnie w fazie beta ale warto z tego faktu skorzystać. Zakładając sobie konto otrzymuje się status użytkownika premium, co jest jednoznaczne z dostępem do wszystkich opcji. Później autor zapowiada wprowadzenie wersji płatnej oraz darmowej, ograniczonej m.in. o możliwość dodawania projektów.

W planach jest również wersja na urządzenia z iOS i Android.

Rejestracja i dodatkowe informacje na: Licorize.com

Na koniec zostawiłem, krótki film opisujacy możliwości i zastosowanie Licorize.

Co sądzisz o tym rozwiązaniu? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu poniżej.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.