Czy długopis może zwiększyć Twoją produktywność?

Długopis jest narzędziem tak często wykorzystywanym, że warto na niego zwrócić uwagę. Długopis czy pióro służą do notowania, a to podstawa zwiększonej produktywności.

Mimo coraz większej popularności licznych programów do notowania i mody na bycie paperless (wyeliminowanie ze swojego życia dokumentów papierowych) nie poznałem jeszcze nikogo, komu się to w pełni udało.

Powód jest bardzo prosty. Notowanie przy pomocy długopisu jest niezwykle szybkie. Oczywiście nie mówię tu o odręcznym pisaniu długich tekstów, a raczej o zanotowaniu myśli, która nagle pojawiła Ci się w głowie.

Dlaczego posiadanie odpowiedniego długopisu jest takie ważne?

  • Długopis to najczęściej używany przedmiot biurowy – Im częściej coś robisz tym bardziej przeszkadza Ci jakiś drobiazg. Jeżeli tylko raz do roku wyjeżdżasz gdzieś na rowerze, który ma lekko skrzywioną kierownicę, nie będzie Ci to przeszkadzało. Jeżeli tym samym rowerem codziennie dojeżdżasz do pracy, to ten drobiazg staje się bardzo irytujący.
  • Częściej używasz rzeczy, które lubisz – Ta prosta zasada ma w sobie dużą moc. Jeżeli lubisz swój długopis i lubisz nim pisać, będziesz to robił częściej, a co za tym idzie możesz zwiększyć swoją produktywność. Notowanie to podstawa.
  • Długopis może Cię zmotywować do tworzenia – Myśl, dopóki jest w głowie, jest bezkształtna. Zapisana – przybiera pewną formę. Ulubiony długopis zachęca do tworzenia planów, grafów, map myśli. W tej formie mają one większe prawdopodobieństwo zrealizowania.

Jak wybrać odpowiedni długopis?

Wybór długopisu to kwestia gustu, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Z tego właśnie powodu ograniczę się do kilku elementów, na które warto zwrócić uwagę.

Od szkoły podstawowej miałem różne narzędzia do pisania od pióra z pompką, przez popularne wtedy pióra kulkowe po niezliczone ilości długopisów i cienkopisów.

Był nawet taki okres kiedy notowałem ołówkiem. Zainspirował mnie do tego jeden z młodzieżowych seriali, gdzie uczniowie notowali klasycznymi żółtymi ołówkami z różową gumką.

Przez lata nauczyłem się, że nie wszystko co dobrze wygląda, sprawdza się w praktyce.

Jak piszesz?

Zrób sobie test i najlepiej w zeszycie formatu A5 zapisz 2, 3 strony w ciągu dnia. W trakcie pisania zwróć uwagę na to jak piszesz. Czy piszesz szybko czy powoli? Naciskasz na kartkę tworząc po drugiej stronie wyczuwalne pod palcem wypukłości czy tylko lekko ją dotykasz? Piszesz „drobnym maczkiem” czy twoje pismo jest obszerne?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze długopisu:

  • Dobierz długopis do wielkości swoich dłoni. Jeżeli masz drobne dłonie, to niewygodny będzie dla Ciebie długopis o dużej średnicy i odwrotnie.
  • Długopis nie może być za krótki. Przez pewien czas szukałem czegoś, co zmieściłoby mi się do portfela i jednocześnie nie sprawiało problemów z pisaniem. Niestety – musiałbym mieć mniejsze dłonie albo większy portfel.
  • Sprawdź czy nie brudzi. Wypróbuj upatrzony długopis pisząc dłuższe zdanie i sprawdź czy wokół kulki nie zebrał się nadmiar tuszu. Jeżeli tak, to możesz być pewny, że przy kolejnym zdaniu się oderwie zostawiając łatwą do rozmazania plamkę.
  • Pióro czy długopis – bardzo lubię pióra, bo wyglądają niezwykle poważnie, ale sprawiają problemy jeżeli pisze się szybko i nie dociska odpowiednio do papieru. Atrament nie zdąży wypłynąć.
  • Ołówek – wynalazek genialny w swojej prostocie, ale trzeba pamiętać o ciągłym ostrzeniu.
  • Skuwka – wygodne rozwiązanie jeżeli nosisz długopis w kieszeni lub w torebce. Zabezpiecza przed poplamieniem.
  • Grubość końcówki ma znaczenie – 0,3; 0,5; 0,7; 1 mm to standardowe grubości, przy czym najczęściej spotykana to 0,5 mm. O ile pisanie końcówką 0,3 mm gdy ma się raczej duże pismo nie przeszkadza, o tyle używanie 0,7 lub 1mm przy niewielkich literach skutecznie pogarsza czytelność.

Mój nr 1. od kilku miesięcy to Pentel EnerGel Needle Tip 0,5mm. Najbardziej odpowiada mojemu stylowi pisania.

Długopis zwiększający moją produktywność(Wybacz jakość tego zdjęcia – robione aparatem w telefonie)

Jaki jest Twój ulubiony długopis lub pióro i dlaczego? Komentarze do Twojej dyspozycji.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.