3 rośliny, które zwiększą Twoją produktywność

Nie jest nowością, że dobrze dotleniony organizm działa produktywniej niż ten słabo dotleniony. Co więc zrobić, żeby się dotlenić przed, po lub podczas pracy?

Jest kilka popularnych sposobów na zwiększenie ilości tlenu w organizmie. Wyjście z dusznego biura na „świeże powietrze” lub otwarcie okna to jedna opcji. Druga to zwiększenie ilości oddechów, połączone z odrobiną ruchu. Najlepiej połączyć obie rzeczy i wyjść na szybki spacer po parku.

Niestety często takiej możliwości nie mamy, bo zamiast parku przed biurem jest ruchliwa ulica, albo po prostu nie chce nam się ruszać. W takim wypadku pozostaje zwiększenie ilości tlenu w powietrzu które wdychamy, czyli trzeba się zaopatrzyć w butlę z tlenem albo rośliny. No właśnie rośliny. Z nimi jest problem, bo wymagają opieki, podlewania. No i mały kwiatek doniczkowy na biurku sprawy nie załatwi.

Żeby wyprodukować odpowiednio dużo tlenu trzeba więcej roślin. Lubię naturę, ale jestem raczej minimalistą jeżeli chodzi o przestrzenie użytkowe i nie bardzo podoba mi się idea przerabiania mieszkania lub biura na dżunglę. Zamiast na ilości skupmy się więc na wydajności roślin. Tak, okazuje się, że są takie które produkują więcej tlenu niż inne i bynajmniej nie są to bardzo wyszukane gatunki.

3 rośliny, które świetnie oczyszczają powietrze i wydzielają dużo tlenu

Natrafiłem kiedyś na film z konferencji TED, gdzie Kamal Meattle opowiada jak wyhodować własne świeże powietrze. W oparciu o badania przeprowadzone przy współpracy m.in. z NASA wyłonione zostały trzy rośliny doniczkowe, które robią to najlepiej. Są to:

 • Palma Areca (Chrysalidocarpus lutescens)
  Produktywność z natury: Palma Areca

  Zamienia zawarty w powietrzu dwutlenek węgla na tlen w ciągu dnia.
 • Języki teściowej (Sansevieria trifasciata)
  Produktywność z natury: Języki teściowej
  Ta roślina świetnie nadaje się do sypialni ponieważ przetwarza CO2 w O2 gdy śpimy.
 • Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
  Produktywność z natury: Epipremnum złociste
  Usuwa z powietrza formaldehyd oraz inne lotne zanieczyszczenia organiczne.

Według badań rośliny te zwiększają produktywność o ponad 20%

Poczytałem trochę i decydowaliśmy z żoną, że kupimy albo znajdziemy kogoś kto posiada te rośliny i poprosimy o zaszczepki. Epipremnum złociste przez ostatnie 10-15 lat rosło sobie w kuchni u moich rodziców więc z tym nie będzie problemu. Języki teściowej też się chyba znajdą, chociaż nie wiem jak to się szczepi. Tylko pewnie palmę pewnie będziemy musieli kupić, bo nie przypominam sobie nikogo kto by taką posiadał.

Analizując wymagania jakie mają te rośliny, jestem zaskoczony, że nie ma ich w każdym domu. Ich uprawa nie wymaga większego wysiłku. Muszę się jeszcze tylko doedukować w zakresie rozmnażania tych roślin. Jak tylko wyhodujemy cały zestaw, to będę sprawdzał na sobie ten wzrost produktywności.

Poniżej zamieszczam wspomniane nagranie z konferencji TED:

Nagranie posiada polskie napisy. Wystarczy kliknąć „View subtitles” i wybrać z listy język polski.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.