Zwiększ efektywność pisania na komputerze – 4 programy

Dziś mam dobrą informację dla wszystkich tych, którzy piszą teksty z wykorzystaniem komputera. W erze informacyjnej chyba każdemu zdarzyło się przynajmniej raz napisać jakiś dłuższy tekst – raport, artykuł, e-mail, wpis na blogu.

Narzędzi do tego celu jest cała masa. Niezależnie od systemu operacyjnego wybór jest olbrzymi. Są aplikacje bardzo rozbudowane: Writer (pakiet OpenOffice), Word (pakiet MS Office), Pages (pakiet iWork) i mamy też bardzo proste, jak Text Edit czy zniesławiony Notatnik.

Czasem jednak pisanie na komputerze jest uciążliwe. Nie ze względu na sam edytor, ale ze względu na pozostałe aplikacje (komunikatory, programy pocztowe itp). Programy te skutecznie odwracają naszą uwagę, a jak wiadomo brak koncentracji powoduje spadek efektywności.

Gdy pisze się częściej (np. pisząc bloga) to strata czasu wynikająca z rozproszenia uwagi jest bardzo odczuwalna. Cóż… Kiedyś była maszyna do pisania, która nie robiła nic poza tym, a teraz?

Teraz też jest wyjście. A nawet 4 wyjścia:

WriteRoom i DarkRoom

Obie aplikacje po uruchomieniu pozostawiają użytkownika sam na sam z czarnym ekranem i migającym kursorem. Taki powrót do lat osiemdziesiątych, albo wczesnych dziewięćdziesiątych. Brak jakichkolwiek ramek, ikon czy rozwijanych menu. Nic, co mogło by rozproszyć twoją uwagę. Po prostu siadasz i piszesz.

WriteRoom

WriteRoom (Mac) jest płatny, ale można go pobrać za darmo ze strony producenta (nie wiem czy wersja do pobrania ma jakieś ograniczenia, ale przypuszczam, że tak). DarkRoom (Windows) z kolei jest darmowy i dostępny pod tym adresem.

OmmWriter i CreaWriter

Autorzy OmmWritera (Mac OSX) poszli o krok dalej dodając obrazek jako tło dla pisanego tekstu, minimalistyczne menu oraz bardzo przyjemną dla ucha muzyczkę. Niestety program ma jak dla mnie jedną wadę. Do wyboru są tylko 3 rodzaje tła (patrz video poniżej) i nie ma możliwości dodania własnego. Osobiście wolę pisać na ciemnym tle.

Dla korzystających z Windows jest CreaWriter, którego powstanie zainspirowane było OmmWriterem (sytuacja analogiczna jak w przypadku WriteRoom i Dark Room). Z informacji zawartych na stronie wynika, że program posiada te same możliwości co OmmWriter, a dodatkowo można ustawiać własne tło oraz muzykę.

Chętnych odsyłam na stronę CreaWriter po najnowszą wersję tego programu (program oczywiście darmowy). Natomiast OmmWriter jest jeszcze w fazie beta (ale działa bez problemów), do pobrania za darmo z tej strony.

Liczę na to, że podzielicie się wrażeniami w komentarzach poniżej.

Podobne wpisy:

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.