O tym, że wygodnie jest trzymać dokumenty w formie PDF i jak zapisać dowolny plik do tego formatu, pisałem już kiedyś. Ciągłe otwieranie tych plików może być czasochłonne, zwłaszcza gdy korzysta się z najpopularniejszego rozwiązania – Adobe Readera. Program – czytnik plików PDF – kiedyś był bardzo dobry, ale z biegiem czasu zaczął „tyć”… Jego najnowsza wersja (dla systemu Windows), według producenta wymaga 335 MB dostępnego miejsca na dysku twardym! Wersja na Mac zajmuje 405MB! To tyle co cały pakiet OpenOffice!
Ja się możesz domyślać otwarcie pliku PDF wiąże się z uruchomieniem programu, a to w przypadku takiego kolosa zajmuje sporo czasu. Dla użytkowników wolniejszych komputerów albo netbooków może to być bardzo irytujące.
Foxit Reader (Windows)
Zamiast korzystać olbrzyma ze stajni Adobe polecam zastosowanie alternatywnego rozwiązania (również darmowego), jakim jest Foxit Reader.
Mały zgrabny programik, który szybko i sprawnie robi to do czego został stworzony – otwiera pliki PDF. Ile miejsca na dysku zajmuje jego najnowsza wersja – nie wiem, ale nie sądzę żeby to było więcej niż 10MB (gdy jeszcze używałem Windows, zajmował ok 6MB).
Program do pobrania ze strony producenta.
Podgląd (Mac)
Dla użytkowników Mac OSX nie proponuję zewnętrznej aplikacji, bo systemowy Podgląd radzi sobie z plikami PDF bardzo dobrze.
Używasz innego programu do otwierania plików PDF? Podziel się swoją opinią w komentarzach!
Jeszcze w zamierzchłych czasach gdy używałem windows to do pdf służył mi tylko i wyłącznie foxit – pod względem prędkości działania nie ma sobie równych.
Nie rozumiem dlaczego większość moich znajomych zostaje przy kombajnie adobe. Nie widzą alternatywy?
Wszędzie gdzie jest jakiś formalny plik pdf (instrukcja obsługi, regulamin, itp.) do pobrania masz link do strony Adobe Reader z informacją, że tam jest program wymagany do otwarcia tego pliku. Jak już zainstalujesz to nie myślisz o alternatywie. :)
W Linuksie często domyślnie instalowany jest Evince – jest minimalistyczny, dzięki czemu naprawdę szybki!
Witam,
Jest jeszcze darmowy Sumatra PDF (http://blog.kowalczyk.info/software/sumatrapdf/download.html) ale tylko dla win.
Pozdrawiam
Dzięki za informację, wstępnie bardzo podoba mi się Sumatra. Zobaczymy jak się sprawdzi w praktyce. Jedyny szkopuł to, że nie widzę wygodnej opcji zaznaczania i kopiowania tekstu. Ale w ostateczności mogę do tego zawsze włączyć tradycyjnego Acrobata.
A jaki to problem zainstalować starszą wersję Adobe?
Są też inne np.
http://blog.kowalczyk.info/software/sumatrapdf/index.html
Logika w większości przypadków nakazuje wybranie najnowszej wersji (bo jest bardziej dopracowana, kompatybilna, szybsza?!?, ma dodatkowe funkcje, itp.). Myślę, że duża część użytkowników idzie tym tropem i po prostu klika w link do najnowszej wersji oprogramowania zapominając, że programiści w pewnym momencie „przedobrzają” swoje dzieła.
A po zaninstalowaniu już nie myślą o zmianie.
W przypadku typowego użytkownika biurowego nie ma to znaczenia bo Adobe Reader czy Foxit pokażą mu prawie taki sam podgląd. Na Macu podgląd systemowy jest piekielnie szybki i często wyświetla ładniej i lepiej niż Adobe Reader.
Problem zaczyna się przy bardziej rozbudowanych/zaawansowanych dokumentach PDF gdzie „alternatywne” czytniki nie obsługują wielu funkcjonalności formatu PDF (formularze, interaktywności, multimedia itd.). Adobe Reader potrafi także być przekleństwem dla projektantów publikacji drukowanych ponieważ nie umożliwia podglądu nadrukowań, zalewek, limitu nafarbienia, separacji. Nie obsługuje także kalibracji koloru przez co podgląd ekranowy niewiele ma kolorystycznie wspólnego z efektem uzyskanym w druku.
mam imac osx i wszystko co pobieram otwiera mi sie w wersji literek , nie tak jak na starym laptopie . co jest
Możesz doprecyzować?
mam konto na chomiku chciałam przenieść film z komputera na chomika do tego potrzebuję programu chomik box jak go ściągnęłam to komputer nie chce mi go zainstalowć tylko właśnie otwierają mi się literki
poza tym dostałam książkę w adobe reader i nie chce mi go otworzyć wyskakuje mi informacja że oprogramowanie adobe reader nie może być zainstalowane na tym komputerze . bo co on ma już w sobiejakiś program otwierający??? to dlaczego mi nie otwiera książki
ad1. Prawdopodobnie program „chomik box” jest w wersji pod Windows a nie pod MacOSX i z tego właśnie powodu nie uruchomisz go na swoim iMacu.
ad2. Jeżeli książka o której piszesz jest w formacie PDF to wystarczy dwókrotnie kliknąć na plik z książką i powinna się otworzyć w programie „Podgląd”. Problem z instalacją Adobe Readera to pewnie też kwestia wersji. Poszukaj i pobierz wersję dla MacOS jeżeli chcesz go zainstalować.
Odpowiedzi na pytania związane z używaniem systemu MacOS znajdziesz na dedykowanych forach i blogach. Zacznij np. od wizyty na myapple.pl
bardzo dziękuję