Szybsze otwieranie plików PDF

O tym, że wygodnie jest trzymać dokumenty w formie PDF i jak zapisać dowolny plik do tego formatu, pisałem już kiedyś. Ciągłe otwieranie tych plików może być czasochłonne, zwłaszcza gdy korzysta się z najpopularniejszego rozwiązania – Adobe Readera. Program – czytnik plików PDF –  kiedyś był bardzo dobry, ale z biegiem czasu zaczął „tyć”… Jego najnowsza wersja (dla systemu Windows), według producenta wymaga 335 MB dostępnego miejsca na dysku twardym! Wersja na Mac zajmuje 405MB! To tyle co cały pakiet OpenOffice!

Ja się możesz domyślać otwarcie pliku PDF wiąże się z uruchomieniem programu, a to w przypadku takiego kolosa zajmuje sporo czasu. Dla użytkowników wolniejszych komputerów albo netbooków może to być bardzo irytujące.

Foxit Reader (Windows)

Zamiast korzystać olbrzyma ze stajni Adobe polecam zastosowanie alternatywnego rozwiązania (również darmowego), jakim jest Foxit Reader.

Mały zgrabny programik, który szybko i sprawnie robi to do czego został stworzony – otwiera pliki PDF. Ile miejsca na dysku zajmuje jego najnowsza wersja – nie wiem, ale nie sądzę żeby to było więcej niż 10MB (gdy jeszcze używałem Windows, zajmował ok 6MB).

Program do pobrania ze strony producenta.

Podgląd (Mac)

Dla użytkowników Mac OSX nie proponuję zewnętrznej aplikacji, bo systemowy Podgląd radzi sobie z plikami PDF bardzo dobrze.

Używasz innego programu do otwierania plików PDF? Podziel się swoją opinią w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.