6 produktywnych rzeczy do zrobienia w czasie jazdy pociągiem

Przez ponad rok, kilka razy w miesiącu, jeździłem tam i z powrotem na trasie między Krakowem a Warszawą. Początkowo wydawało mi się to olbrzymią stratą czasu, a ostatecznie okazało się jednym z bardziej produktywnych momentów w moim życiu.

Od tamtego czasu bardzo polubiłem jazdę pociągiem. Na trasie między poprzednią i obecną stolicą jedzie się wygodniej i szybciej niż samochodem.

Poniżej przygotowałem listę kilku produktywnych rzeczy, które możesz zrobić podczas jazdy pociągiem. Niektóre z nich sprawdzą się przede wszystkim na dłuższych trasach.

Poczytaj

Czytanie w pociągu jest bardzo popularne. Czasem nawet sam przewoźnik zadba o to, aby w przedziale pojawiła się aktualna prasa. Jeżeli czytanie ma być produktywne, to niech to będzie wcześniej wybrany materiał. Możesz zabrać ze sobą książkę albo wcześniej przygotowane artykuły. Jeżeli na przeczytanie czeka kilka książek, to w podróź weź tę napisaną większą czcionką.

Posłuchaj

Ciekawych materiałów do słuchania jest bardzo wiele. Czasem wystarczy telefon z opcją odtwarzania muzyki i słuchawki, żeby odkryć informacje zawarte w świecie audiobooków i podcastów. Słuchanie świetnie sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy w przedziale masz dwie rozgadane przyjaciółki albo małe dziecko, które ciągle o coś pyta. (Zainteresowanych audiobookami dostępnymi po polsku odsyłam tu, tu oraz tu. Podcasty można znaleźć tu.)

Napisz

Zasięg sieci komórkowej podczas jazdy jest tak zmienny, że wydajnego dostępu do internetu praktycznie nie ma. Na szczęście brak internetu i monotonny odgłos pociągu sprzyja skupieniu i kreatywności. Bardzo wiele tekstów, które napisałem powstało w pociągu. Po prostu otwierałem edytor tekstu (resztę programów zamykałem, żeby oszczędzać baterię) i po 10 minutach łapałem się na tym, że piszę.

Przeanalizuj

Jazda pociągiem to świetna okazja do planowania i rozwiązywania problemów. Zadbaj o to, żeby pod ręką mieć coś do notowania i skoncentruj swoje myśli na wybranym zagadnieniu, projekcie, problemie do rozwiązania. Narzędzie do notowania (kartka i długopis czy komputer – to bez znaczenia) jest kluczowe. Jeżeli stosujesz GTD, to wykorzystaj ten czas do opróźnienia inboxa.

Pomyśl

Spójrz daleko na linie horyzontu i pozwól swoim myślom płynąć. Wyłącz się. Ta pozorna strata czasu może zaowocować genialnym pomysłem. Zupełnie jak pod prysznicem, z tą różnicą, że nie będziesz musiał biegać goły, żeby pomysł zanotować :)

Podróżowanie pociągiem, zwłaszcza na dłuższych trasach może być nudzące i męczące, ale gdy spojrzysz na to jak na okazję do zrobienia czegoś produktywnego, to może się nawet okazać, że informacja o opóźnieniu pociągu Cię ucieszy.

Wymieniłem 5 rzeczy. Ciekaw jestem jak Ty spędzasz czas w pociągu – dopisz w komentarzach punkt 6.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.

komentarzy 15 to 6 produktywnych rzeczy do zrobienia w czasie jazdy pociągiem

 1. Z pisaniem, analizą i myśleniem bywa różnie, zależnie od ilości dzieci w przedziale/wagonie, i poziomu hałasu w okolicy :)

  Możnaby do tej listy dodać jeszcze „zadzwoń” – w końcu telefon pewnie każdy ma przy sobie i można albo pozałatwiać kilka spraw albo odezwać się do znajomych żeby podtrzymać więzi. Oczywiście na tyle dyskretnie, żeby innym chcącym pomyśleć i poanalizować nie utrudniać tego ;)

  • Jakub Ujejski 11.10.2010 at 19:55

   Gdyby tylko zasięg był na całej trasie przejazdu :)

   • Czy ja wiem…? Nie jeżdżę pociągami specjalnie dużo, ale nie pamiętam żeby na jakiejś trasie zdrzyła się więcej niż jedna „dziura” sygnałowa (oczywiście pomijam tunele)…

 2. W przedziale czytałam (w autobusie niestety nie mogę), uczyłam się ostatniej lekcji z agielskiego, pisałam na kartce notatkę z przeżytego dnia , którą potem wklejałam do Pamiętnika (nie-bloga), czytałam gazetę, cieszyłam się chwilową ”wolnością” – także robiłam to co zostało powiedziane, ale widziałam jak jakaś kobieta robiła na drutach, kiedyś inna haftowała (może to czyjeś hobby na które w domu/pracy nie ma czasu). Brakuje mi czasem tej godziny w pociągu, oj brakuje…

 3. Ja zasuwam metrem i przeważnie mam przy sobie Nook. Bardzo przydatne urządzenie.

  Jak jadę gdzieś dalej to oglądam south park na ipodzie. Ale czy to jest produktywne? :)

  • Jakub Ujejski 12.10.2010 at 10:20

   Sam sobie musisz odpowiedzieć na to pytanie :)

   • Moim zdaniem jest to jak najbardziej produktywne, by obejrzeć ulubiony serial w czasie gdy nic innego praktycznie nie można zrobić. Też jeżdżę metrem / tramwajami i w godzinach szczytu trudno jest np. poczytać notatki z wykładu czy książkę

    • Proszę Cię, w ogóle nie porównuj!

     Mieszkam 80km od Wawy, do pracy na Włochy jeżdżę 1h 15min w tym 50 min pociągiem pospiesznym. Siedzę, czytam, mam luzik.

     Gdy mieszkałem na Bródnie czy na Saskiej, jeździłem ok. 1h – 1h 10min (w sumie tyle samo, a wynajem droższy) ciasnym tramwajem/autobusem i nawet książkę ciężko było czytać, zostawała tylko mp3ka i np słuchanie audiobooka albo nauka języka przez słuchanie…

 4. Na rozgadane kobiety i głośne dzieci jest świetna rada – STOPERY! Sprawdzają się rewelacyjnie!

 5. Bogdan Taborski 21.10.2010 at 10:58

  Prawdę powiedziawszy to dawno nie jechałem pociągiem, ale uważam ,że wszelkiego rodzaju komunikacja; pociąg , tramwaj itp. jest jak najbardziej pożądana zwłaszcza gdy ktoś chce pomyśleć, a nie musi skupiać się na jeździe , bo robi to kto inny .
  pozdrawiam
  Bogdan

 6. Codziennie spędzam w pociągu dwie godziny czasu.
  Dzień w dzień, czasem też w weekendy (w aucie spędzałbym 3h ;))

  Codziennie w plecaku książka, notatnik lub netbook. Rzadko śpię czy bezczynnie słucham muzyki.

  Rano zazwyczaj jeżdżę ze znajomymi. Ze względu na regularność pracy – z tymi samymi :) Rano nie chce się myśleć, ale pogadać można, jest więc to idealny czas na rozmowy.

  To jest bardzo produktywne! Inwestujemy w swoje relacje z ludźmi nie idąc w ilość, ale w jakość. Inwestujemy też w zdrowie psychiczne, bo większość ludzkości jest zwierzakami stadnymi ;)

  Choć ekipa jest różnorodna i nie każdy lubi każdego, to znamy się na wylot i w razie potrzeb możemy na siebie liczyć także w życiu poza pociągiem.

  W drodze powrotnej… lektura albo notatnik/netbook i lekka analiza dnia – na świeżo ale bez pośpiechu. Co źle, co dobrze, co można poprawić, czego na razie nie ruszać :)

  W samochodzie siedziałbym słuchając radia i patrząc w światła przede mną. W pociągu mogę dużo efektywniej spędzić te dwie godziny czasu :) polecam :)

  • Jakub Ujejski 10.11.2010 at 13:06

   Faktycznie, w pociągu można nawiązać nowe, interesujące znajomości. Dzięki za ciekawe spostrzeżenia.

 7. a dla mnie najlepszych sposobem niezmarnowanie czasu w autobusie/tramwaju/pociągu jest sen :) Regeneracja to podstawa, szczególnie o 7 rano…

  • Tak więc podsumowując…. co byśmy w tym pociąagu nie robili, to wszystko albo prawie wszystko jest produktywne… :-))
   Jeden drzemiąc regeneruje siły, drugi się uczy, trzeci dzwoni i notuje, czwarty myśli, piąty nawiązuje nowe lub podtrzymuje relacje….

   Proponuję spotkajmy się wszyscy w jednym przedziale :-))))))

 8. Dla jeżdżących środkami komunikacji miejskiej i mających problemy z głośnym otoczeniem polecam słuchawki dokanałowe, najlepiej żeby gwarantowały wysoki poziom tłumienia. Co to daje? Zakładając słuchawki na uszy i włączając cichą muzykę można odpłynąć do innego świata. Pociąg może trzaskać, bujać i skrzypieć, a siedzące tuż obok babcie mogą gaworzyć przez całą drogę, a dla Ciebie będzie to po prostu cichy odgłos w tle. Należy tylko uważać na przejściach dla pieszych i liczyć się z tym, że stałej formułki „poproszę bilety do kontroli” na pewno nie usłyszysz ;)
  Osobiście używam Ultimate Ears 400 zakupionych na stronie Logitecha w promocji, ale każdy może poszukać tego co najbardziej mu odpowiada w kwestii jakość/cena. Najlepiej w google wpisać frazę „noise isolating earphones”, bądź „tłumiące słuchawki dokanałowe” i samodzielnie zapoznać się z tematem.

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.