6 produktywnych rzeczy do zrobienia w czasie jazdy pociągiem

Przez ponad rok, kilka razy w miesiącu, jeździłem tam i z powrotem na trasie między Krakowem a Warszawą. Początkowo wydawało mi się to olbrzymią stratą czasu, a ostatecznie okazało się jednym z bardziej produktywnych momentów w moim życiu.

Od tamtego czasu bardzo polubiłem jazdę pociągiem. Na trasie między poprzednią i obecną stolicą jedzie się wygodniej i szybciej niż samochodem.

Poniżej przygotowałem listę kilku produktywnych rzeczy, które możesz zrobić podczas jazdy pociągiem. Niektóre z nich sprawdzą się przede wszystkim na dłuższych trasach.

Poczytaj

Czytanie w pociągu jest bardzo popularne. Czasem nawet sam przewoźnik zadba o to, aby w przedziale pojawiła się aktualna prasa. Jeżeli czytanie ma być produktywne, to niech to będzie wcześniej wybrany materiał. Możesz zabrać ze sobą książkę albo wcześniej przygotowane artykuły. Jeżeli na przeczytanie czeka kilka książek, to w podróź weź tę napisaną większą czcionką.

Posłuchaj

Ciekawych materiałów do słuchania jest bardzo wiele. Czasem wystarczy telefon z opcją odtwarzania muzyki i słuchawki, żeby odkryć informacje zawarte w świecie audiobooków i podcastów. Słuchanie świetnie sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy w przedziale masz dwie rozgadane przyjaciółki albo małe dziecko, które ciągle o coś pyta. (Zainteresowanych audiobookami dostępnymi po polsku odsyłam tu, tu oraz tu. Podcasty można znaleźć tu.)

Napisz

Zasięg sieci komórkowej podczas jazdy jest tak zmienny, że wydajnego dostępu do internetu praktycznie nie ma. Na szczęście brak internetu i monotonny odgłos pociągu sprzyja skupieniu i kreatywności. Bardzo wiele tekstów, które napisałem powstało w pociągu. Po prostu otwierałem edytor tekstu (resztę programów zamykałem, żeby oszczędzać baterię) i po 10 minutach łapałem się na tym, że piszę.

Przeanalizuj

Jazda pociągiem to świetna okazja do planowania i rozwiązywania problemów. Zadbaj o to, żeby pod ręką mieć coś do notowania i skoncentruj swoje myśli na wybranym zagadnieniu, projekcie, problemie do rozwiązania. Narzędzie do notowania (kartka i długopis czy komputer – to bez znaczenia) jest kluczowe. Jeżeli stosujesz GTD, to wykorzystaj ten czas do opróźnienia inboxa.

Pomyśl

Spójrz daleko na linie horyzontu i pozwól swoim myślom płynąć. Wyłącz się. Ta pozorna strata czasu może zaowocować genialnym pomysłem. Zupełnie jak pod prysznicem, z tą różnicą, że nie będziesz musiał biegać goły, żeby pomysł zanotować :)

Podróżowanie pociągiem, zwłaszcza na dłuższych trasach może być nudzące i męczące, ale gdy spojrzysz na to jak na okazję do zrobienia czegoś produktywnego, to może się nawet okazać, że informacja o opóźnieniu pociągu Cię ucieszy.

Wymieniłem 5 rzeczy. Ciekaw jestem jak Ty spędzasz czas w pociągu – dopisz w komentarzach punkt 6.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.