Jak szybciej pisać na klawiaturze

Praktycznie nie da się w pełni korzystać z komputera bez pisania na klawiaturze. Niektórzy, w tym ja, przez większość czasu spędzonego przy komputerze trzymają ręce na klawiaturze. Pisanie artykułów, tworzenie raportów, pisanie e-maili czy chociażby rozmowa przez komunikator internetowy – te wszystkie czynności wymagają czasu.

Czy do pisania na klawiaturze używasz mniej niż 10 palców? Czy patrzysz na klawiaturę gdy piszesz?

Jeżeli Twoja odpowiedź na którekolwiek z pytań powyżej jest twierdząca to w znaczącym stopniu możesz poprawić swoją produktywność w pracy z komputerem. Nawet jeżeli już piszesz bezwzrokowo na klawiaturze, to być może robisz wiele niezamierzonych błędów literowych i co chwila korzystasz z klawisza Backspace?

Pora na przyspieszenie pisania na klawiaturze.

Z pisaniem na klawiaturze jest trochę tak jak z jazdą samochodem. Na początku wszystko się myli i trzeba dużo uwagi poświęcić na opanowanie drążka zmiany biegów, przełącznika kierunkowskazów, pedałów itd. Gdyby pójść na skróty – takim sposobem jest wzrokowe pisanie – i obsługiwać drążek zmiany biegów patrząc na niego to doszłoby do wielu wypadków.

Na szczęście kursy nauki jazdy trwają na tyle długo, że tych podstawowych czynności można się nauczyć i na egzaminie pozostaje już tylko skupienie na drodze.

Wzrokowe pisanie na klawiaturze nie jest aż tak niebezpieczne i dlatego wiele osób uczy się tej metody. Niestety prowadzi to do osiągnięcia tylko pewnej granicznej wartości (ok 100-150 znaków/minutę). Przy pisaniu bezwzrokowym można tą prędkość zwielokrotnić (mistrzowie osiągają nawet 1000 znaków/minutę!). Jaka to oszczędność czasu!!

Nie wiem czy podawane wartości dotyczyły pisania z głowy, przepisywania z ekranu czy przepisywania z kartki. Jeżeli miałeś okazję próbować tych trzech sposobów to wiesz, że przepisywanie z kartki wymaga najwięcej czasu, bo trzeba w kółko spoglądać na kartkę, klawiaturę, monitor, kartkę, klawiaturę, itd.

Jak nauczyć się szybkiego pisania?

 1. Poprawnie umieść palce nad klawiaturą. Na każdej klawiaturze są dwa klawisze („f” i „j”) z takimi małymi wypustkami. To miejsce na twoje palce wskazujące.
 2. Poznaj który palec obsługuje jaki klawisz, np. palec serdeczny lewej ręki służy do naciskania klawiszy „x”, „s”, „w”, „3”. Szczegółowe rozmieszczenie znajduje się na rysunku poniżej (Ilustracja pochodzi z programu Mistrz Klawiatury 1).
 3. Poprawnie wpisuj duże litery. Z pewnością wiesz, że do napisania dużych liter należy użyć kombinacji klawiszy Shift + żądana litera. Bardzo ważne jest, żeby palcem jednej ręki przyciskać klawisz Shift a palcem drugiej odpowiednią literę.
 4. Pisanie polskich znaków dialektycznych. Pisanie „z ogonkami” (ą, ę, ć, ł, ń, ó, ż, ź,) na standardowej klawiaturze w układzie klawiszy QWERTY (klawiatura programisty) osiąga się za pomocą klawisza alt (zazwyczaj tylko prawy klawisz działa w ten sposób). Zalecenia co do tego są różne. Ja się nauczyłem wciskać klawisz alt prawym kciukiem i wychodzi mi to bardzo sprawnie nawet przy pisaniu „ń”, „ó”, „ł”.
 5. Zadbaj o odpowiednią klawiaturę. Osobiście bardzo lubię klawiatury „laptopowe” o niskim profilu klawiszy i niewielkim ich skoku dzięki temu szybciej mi się pisze. Klawiatura powinna być też dopasowana do twoich rąk – czasem warto kupić zewnętrzną klawiaturę gdy korzystasz z netbooka, gdzie klawisze są bardzo ciasno poukładane.
 6. Jeżeli dużo piszesz, to zainwestuj w podkładki pod nadgarstki.  Ja używam takich zrobionych z gąbki wysokiej na ok 2cm.
 7. Trenuj pisanie bezzwrokowe. Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze ćwiczyć. Do tego celu możesz wykorzystać programy wymienione poniżej.

Programy do bezwzrokowego pisania na klawiaturze

Żeby się nauczyć szybko pisać na klawiaturze wcale nie trzeba kończyć drogich kursów. Nawet nie trzeba wydawać pieniędzy na specjalne programy (można, jak ktoś lubi). Istnieje dużo aplikacji dostępnych za darmo. Potrzeba jednak wytrwałości i świadomości, że jest to proces wymagający kilkudziesięciu godzin ćwiczeń.

Ja osobiście korzystam z aplikacji internetowej, a konkretnie TypingWeb. Pewnie dla tego, że nie udało mi się znaleźć nic na MacOSX. TypingWeb to darmowy serwis, posiadający zestaw lekcji pisania bezwzrokowego dla początkujących i dla zaawansowanych.  Po zarejestrowaniu się można śledzić własne postępy, a na koniec otrzymać certyfikat. Wadą tego rozwiązania jest brak ćwiczeń z użyciem polskich znaków dialektycznych.

Polskich aplikacji tego typu nie udało mi się znaleźć. Owszem jest kilka testów szybkości pisania ale kursów nie znalazłem. Jeżeli znasz jakiś to napisz w komentarzach.

Dla chętnych podaję link do testu szybkości pisania (mój obecny wynik to 198,7 znaków/minutę, poprawność 93,7% – zobaczymy jaki będzie jak ukończę kurs). Strona zawiera też dużo dodatkowych informacji o pisaniu bezwzrokowym.

Poniżej lista kilku programów do zainstalowania pod Windows, które udało mi się znaleźć w sieci:

Użytkownikom Linuxa polecam zajrzeć tutaj.

Jakie są Twoje doświadczenia z pisaniem na klawiaturze? Napisz w komentarzach poniżej.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.
 • activ

  Chyba programowanie wyrabia umiejętność szybkiego pisania;-) pewnie to nie rekord ale:

  prędkość: 334.7 znaków/min (66.9 słów/min)
  poprawność: 94.0%

  Ilość błędów: 45, z czego poprawiono 41.
  Przepisano 744 znaków w czasie 2 min 13 s.

 • @activ oczywiście że wyrabia :) Najlepsi koderzy rzucają na monitor szmatę i nie patrzą ani na klawiaturę ani na monitor tylko piszą piszą i piszą. Niezwykła zdolność.

  Co do Polskich programów tego typu to pamiętam że w jednym z numerów Twojego Niezbędnika było coś takiego. Przegrzebię szafę i napiszę o co dokładnie chodziło :)

  Mój wynik:
  prędkość: 298.1 znaków/min (59.6 słów/min)
  poprawność: 91.7%

 • Akurat dzisiaj zastanawiałem się czy nie dałbym rady poprawić trochę prędkości pisania. Dzięki za link do tego programu – ciekawie było się sprawdzić. Źle nie jest, ale mogłoby być lepiej:

  217.1 znaków/min
  90.6%

 • A nieśmiertelny polski Mistrz Klawiatury firmy Nahlik Soft?

 • Jakub Ujejski

  @activ, @Jakub, @Michał: średnio przy Was wypadam z moim pisaniem. Ale wziąłem się za ćwiczenia zobaczymy jakie będą tego efekty za jakiś czas.

 • Ja nigdy nie ćwiczyłem pisania bezwzrokowego a piszę dość szybko i bez patrzenia na klawiaturę. Jakoś tak samo przyszło z czasem :)

  Mój wynik:
  prędkość: 330.4 znaków/min (66.1 słów/min)
  poprawność: 98.5%

  • Polonia Warszawa

   Zawsze jakiś cud natury się znajdzie co nie rozumie co znaczy pisać 10 palcami :)
   Polskie znaki spowalniają takie pisanie niestety. Obrazek z Mistrza Klawiatury 1 warto by podpisać jak się korzysta z obcych grafik ;)

   • Jakub Ujejski

    Dzięki za informację o obrazku. Znalazłem go w kilku miejscach w sieci i nie był podpisany. Info już zaktualizowane.

 • Ja pisuję dosyć sprawnie na klawiaturze, ale często nie używam małych palców. Nie wiem, jak mi to wyszło, ale jakoś nie potrafię się nauczyć ich używać tak, jak się powinno. Mimo tego, pisanie idzie mi dosyć sprawnie. Chyba tak już się przyzwyczaiłem :)

  • Jakub Ujejski

   Kiedyś też to u siebie zauważyłem. Od tamtego czasu, małymi krokami przyzwyczajałem się do ich używania. Na początek poszła litera „a”, potem „z” itd. Obecnie pracuję jeszcze nad „p” i „q”.

 • Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze przychodzi z czasem samo. Jednak jest z nim tak śmiesznie, że gdy nie zastanawiam się nad tym, to gapię się w ekran, a słowa pojawiają się na nim bez spoglądania na dłonie. Wystarczy jednak chwila zastanowienia „jakim cudem piszę nie patrząc?!” i już litery koślawią się, gubią, mylą ;) Fajny link z tym testem. Póki co wyszło mi 221 znaków/minutę.

 • Wanda

  Oj i ja pragnęłbm szybciej pisać. Piszę wszsytkimi palcami, ale choć jestem praworęczna, lewa ręka prześcignęła prawą na klawiaturze! Całe życie pisałam na zwykłej klawiaturze, od niedawna na tej z laptopem, a w pracy mam 2 różne klawiatury, w dzieciństwie ”pisałam książki” do szuflady na niemieckiej klawiaturze na prąd (tam było wysoko do klawisza:) ) Także nie ma dla mnie znaczenia klawiatura. Dodam, że będąc dzieckiem chodziłąm na grę na pianinie (bynajmniej rodzice nie chcieli mnie nauczyć grać, tylko to miało być raczej ćwiczenie przeciw garbieniu się – udało się)i zostało mi , że gdy naciskam klawisze robię to tak jak powinni robić pianiści, a w klawisze komputerowe stukam z ”czułościa muzyczną” :) Także, gdy na przykład po tygodniu do dwóch czuję ”ból w panokciach” obcinam i pilnikuję je tak aby znów nabrały cudownej prędkości i miękkości w pisaniu. I choć jestem kobietą nieznane mi są tipsy itp – po prostu szkoda mi na to czasu i bolesnego poświęcania:) Ile piszę na minutę – dawno nie psrawdzałam dlatego dzięki za powyższe linki:) A literówki to nadal moja specjalność:) Fajny post – dzięki!

 • Jeszcze wspomnę iż w Stanach trochę inaczej uczą niż w Europie naciskać rząd cyferek (4 i 5 razem wskazującym za to 1 i 2 osobnymi palcami)
  Po drugie uczyłem się na Mistrzu Klawiatury 1 z dyskietki oryginalnej i zajęło mi to około 3 miesięcy po kilka godzin czasami dziennie.
  Po trzecie fajnie jest jak już piszesz szybko i słowa same wychodzą z pod palców zupełnie jak podczas grania np. na gitarze :)
  Po czwarte niestety spacje naciskam prawą ręką ciągle – pamiętanie o tym aby było to na zmiąne było dla mnie za trudne.
  Po piąte i ostatnie- polskie znaki(!) wg.mnie spowalniają pisanie około 30-50%.

 • barbeusz

  moj wynik 350 znakow/min .
  Nie oszukujmy się szybkie pisanie na komputerze nie przyjdzie samo. Musimy chociaż nauczyć prawidłowego ukladu palców na klawiaturze i nauczyć sie układu klawiatury. Może wtedy pisanie na komputerze przyjdzie samo. Polecam http://szybkie-pisanie.bruzda.net ja pisania na komputerze uczyłem się między innymi z tamtąd. Aż strach pomyśleć ile bym pisał tę wiadomość gdybym nie umiał szybko pisać. Polecam częste granie w gry z http://szybkie-pisanie.bruzda.net/gry napewno szybciej nauczymy się szybkiego pisania bezwrokowego

 • prędkość: 211.2 znaków/min (42.2 słów/min)
  poprawność: 92.8%

  Ilość błędów: 42, wszystkie poprawione.
  Przepisano 584 znaków w czasie 2 min 45 s.

  Szybkie pisanie wymaga sporo godzin spędzenia nad DANĄ KLAWIATURĄ, nie ukrywajmy, ale przyzwyczajamy się do skoków klawiszy, do ich wymiarów, gładkości i innych detali. Dbajmy o swoje klawiatury, albo kupmy nowe na zapas? :)

 • marti

  wow ja sie do was nie umywam

 • wojtek

  wielkie dzieki za link 10finger break out super

 • cniak

  Nauki pisania na klawiaturze bez patrzenia nauczyłem się w wieku 10 lat (teraz mam 19). Mniej więcej od 6 nie sprawdzałem swoich statystyk. Myślę, że nie jest źle. Po maturze chcę zrobić prędkość ~400 znaków/min

  prędkość: 356.7 znaków/min (71.3 słów/min)
  poprawność: 98.6%