Jak szybciej pisać na klawiaturze

Praktycznie nie da się w pełni korzystać z komputera bez pisania na klawiaturze. Niektórzy, w tym ja, przez większość czasu spędzonego przy komputerze trzymają ręce na klawiaturze. Pisanie artykułów, tworzenie raportów, pisanie e-maili czy chociażby rozmowa przez komunikator internetowy – te wszystkie czynności wymagają czasu.

Czy do pisania na klawiaturze używasz mniej niż 10 palców? Czy patrzysz na klawiaturę gdy piszesz?

Jeżeli Twoja odpowiedź na którekolwiek z pytań powyżej jest twierdząca to w znaczącym stopniu możesz poprawić swoją produktywność w pracy z komputerem. Nawet jeżeli już piszesz bezwzrokowo na klawiaturze, to być może robisz wiele niezamierzonych błędów literowych i co chwila korzystasz z klawisza Backspace?

Pora na przyspieszenie pisania na klawiaturze.

Z pisaniem na klawiaturze jest trochę tak jak z jazdą samochodem. Na początku wszystko się myli i trzeba dużo uwagi poświęcić na opanowanie drążka zmiany biegów, przełącznika kierunkowskazów, pedałów itd. Gdyby pójść na skróty – takim sposobem jest wzrokowe pisanie – i obsługiwać drążek zmiany biegów patrząc na niego to doszłoby do wielu wypadków.

Na szczęście kursy nauki jazdy trwają na tyle długo, że tych podstawowych czynności można się nauczyć i na egzaminie pozostaje już tylko skupienie na drodze.

Wzrokowe pisanie na klawiaturze nie jest aż tak niebezpieczne i dlatego wiele osób uczy się tej metody. Niestety prowadzi to do osiągnięcia tylko pewnej granicznej wartości (ok 100-150 znaków/minutę). Przy pisaniu bezwzrokowym można tą prędkość zwielokrotnić (mistrzowie osiągają nawet 1000 znaków/minutę!). Jaka to oszczędność czasu!!

Nie wiem czy podawane wartości dotyczyły pisania z głowy, przepisywania z ekranu czy przepisywania z kartki. Jeżeli miałeś okazję próbować tych trzech sposobów to wiesz, że przepisywanie z kartki wymaga najwięcej czasu, bo trzeba w kółko spoglądać na kartkę, klawiaturę, monitor, kartkę, klawiaturę, itd.

Jak nauczyć się szybkiego pisania?

  1. Poprawnie umieść palce nad klawiaturą. Na każdej klawiaturze są dwa klawisze („f” i „j”) z takimi małymi wypustkami. To miejsce na twoje palce wskazujące.
  2. Poznaj który palec obsługuje jaki klawisz, np. palec serdeczny lewej ręki służy do naciskania klawiszy „x”, „s”, „w”, „3”. Szczegółowe rozmieszczenie znajduje się na rysunku poniżej (Ilustracja pochodzi z programu Mistrz Klawiatury 1).
  3. Poprawnie wpisuj duże litery. Z pewnością wiesz, że do napisania dużych liter należy użyć kombinacji klawiszy Shift + żądana litera. Bardzo ważne jest, żeby palcem jednej ręki przyciskać klawisz Shift a palcem drugiej odpowiednią literę.
  4. Pisanie polskich znaków dialektycznych. Pisanie „z ogonkami” (ą, ę, ć, ł, ń, ó, ż, ź,) na standardowej klawiaturze w układzie klawiszy QWERTY (klawiatura programisty) osiąga się za pomocą klawisza alt (zazwyczaj tylko prawy klawisz działa w ten sposób). Zalecenia co do tego są różne. Ja się nauczyłem wciskać klawisz alt prawym kciukiem i wychodzi mi to bardzo sprawnie nawet przy pisaniu „ń”, „ó”, „ł”.
  5. Zadbaj o odpowiednią klawiaturę. Osobiście bardzo lubię klawiatury „laptopowe” o niskim profilu klawiszy i niewielkim ich skoku dzięki temu szybciej mi się pisze. Klawiatura powinna być też dopasowana do twoich rąk – czasem warto kupić zewnętrzną klawiaturę gdy korzystasz z netbooka, gdzie klawisze są bardzo ciasno poukładane.
  6. Jeżeli dużo piszesz, to zainwestuj w podkładki pod nadgarstki.  Ja używam takich zrobionych z gąbki wysokiej na ok 2cm.
  7. Trenuj pisanie bezzwrokowe. Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze ćwiczyć. Do tego celu możesz wykorzystać programy wymienione poniżej.

Programy do bezwzrokowego pisania na klawiaturze

Żeby się nauczyć szybko pisać na klawiaturze wcale nie trzeba kończyć drogich kursów. Nawet nie trzeba wydawać pieniędzy na specjalne programy (można, jak ktoś lubi). Istnieje dużo aplikacji dostępnych za darmo. Potrzeba jednak wytrwałości i świadomości, że jest to proces wymagający kilkudziesięciu godzin ćwiczeń.

Ja osobiście korzystam z aplikacji internetowej, a konkretnie TypingWeb. Pewnie dla tego, że nie udało mi się znaleźć nic na MacOSX. TypingWeb to darmowy serwis, posiadający zestaw lekcji pisania bezwzrokowego dla początkujących i dla zaawansowanych.  Po zarejestrowaniu się można śledzić własne postępy, a na koniec otrzymać certyfikat. Wadą tego rozwiązania jest brak ćwiczeń z użyciem polskich znaków dialektycznych.

Polskich aplikacji tego typu nie udało mi się znaleźć. Owszem jest kilka testów szybkości pisania ale kursów nie znalazłem. Jeżeli znasz jakiś to napisz w komentarzach.

Dla chętnych podaję link do testu szybkości pisania (mój obecny wynik to 198,7 znaków/minutę, poprawność 93,7% – zobaczymy jaki będzie jak ukończę kurs). Strona zawiera też dużo dodatkowych informacji o pisaniu bezwzrokowym.

Poniżej lista kilku programów do zainstalowania pod Windows, które udało mi się znaleźć w sieci:

Użytkownikom Linuxa polecam zajrzeć tutaj.

Jakie są Twoje doświadczenia z pisaniem na klawiaturze? Napisz w komentarzach poniżej.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.