Czy naprawdę tego chcesz?

Domyślam się, że ambicja to słowo, którym wielokrotnie określali Cię w przeszłości. Masz plany, aspiracje, cele, marzenia… i chęć zrealizowania wszystkiego.

Jeżeli myślisz, że przedstawię Ci teraz magiczną formułę, która odmieni Twoje życie, to tylko częściowo jesteś w błędzie. Formuła nie jest magiczna, ale może odmienić Twoje życie.

Zacznijmy od tego, że…

„You can do anything, but not everything.” –David Allen

Co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że możesz osiągnąć cokolwiek chcesz, ale nie możesz mieć wszystkiego.

Jak więc sobie poradzić z tą chęcią posiadania tak wielu rzeczy i zrealizowania tak wielu spraw?

Lista rzeczy pożądanych

Ta lista zawiera wszystkie przedmioty, które chcesz posiadać. Możesz tu zapisywać ubrania, programy, gadżety, wszystko co różni się od zakupów niezbędnych.

Gdy następnym razem będziesz chciał coś kupić zadaj sobie pytanie:

Czy potrzebuję tego w tym momencie?

Jeżeli nie możesz się bez tej rzeczy obejść i musisz ją kupić (np jedzenie) to ok. Ale jeżeli odpowiedź brzmi “nie”, to wrzuć tą rzecz na listę rzeczy pożądanych i pozwól jej tam poleżeć przynajmniej przez tydzień.

Po co Ci lista rzeczy pożądanych

Dlaczego to takie istotne? Na liście rzeczy do kupienia pojawiają się przedmioty, które pod wpływem impulsu chcesz posiadać. Z perspektywy czasu może się okazać, że wcale tego nie potrzebujesz. Spójrz na swoją szafę, rozejrzyj się po swoim domu i poszukaj przedmiotów, bez których mógłbyś się obejść, przedmiotów których zakupu żałujesz. Im więcej takich przedmiotów znajdziesz tym bardzie potrzebujesz listy rzeczy pożądanych.

Po co sobie zagracać życie i tracić pieniądze na coś, co nie sprawia przyjemności?

Poszukaj teraz przedmiotów, które idealnie spełniają swoją rolę. Takich, które wywołują uczucie zadowolenia za każdym razem gdy ich używasz. Ja mam kilka takich rzeczy. Jedną z nich jest komputer z którego korzystam, inną jest torba na komputer, którą dostałem od żony.

Zastanów się, co takiego szczególnego, jaki element wspólny posiadają te przedmioty? Czy chodzi o ich funkcjonalność? Czy może względy estetyczne mają znaczenie? Po takiej analizie możesz przejść do oceniania tego co znajduje się na liście rzeczy pożądanych.

Pamiętaj, że kupowanie tylko dlatego, że coś jest przecenione o 50% i tak prowadzi do wydania pozostałych 50%. Jeżeli masz listę i ten przedmiot znajduje się na niej od dawna, to będziesz bardziej zadowolony z zakupu.

Zamiast tego stwórz listę rzeczy, które chcesz mieć. Niech tam poleżą przez chwilę, dojrzeją…

Dodatkową zaletą posiadania takiej listy jest łatwość z jaką możesz odpowiedzieć na pytanie znajomego czy kogoś z rodziny o prezent świąteczny czy urodzinowy.

Zapisuj sobie to co chcesz. Stwórz listę rzeczy, spraw które chcesz. Nie ograniczaj się tylko do przedmiotów, które chcesz posiadać ale wrzuć tam również sprawy, które chcesz załatwić.

Lista spraw pożądanych

Przenieśmy tę samą filozofię na grunt spraw do załatwienia. Ile razy zdarzyło Ci się coś zrobić pod wpływem impulsu, rozpoczynałeś z entuzjazmem i w połowie (a może nawet po zakończeniu) pracy zdawałeś sobie sprawę, że to jednak nie był najlepszy pomysł?

Najczęściej tak jest, gdy chcesz osiągnąć jakiś większy, długoterminowy cel. Realizacja trwa tak długo, że w międzyczasie zmieniają Ci się preferencje i cel przestaje mieć znaczenie. Wtedy albo kierujesz się zasadą zaangażowania i konsekwencji (skoro coś zacząłeś to chcesz to dokończyć) albo porzucasz projekt. Tak czy inaczej masz poczucie zmarnowanego czasu.

Żeby ograniczyć takie sytuacje skorzystaj z listy spraw pożądanych.

Uwaga: Lista spraw, które chcesz zrealizować, lista marzeń, lista (jakkolwiek ją nazwiesz) nie jest listą zadań! To podstawowa różnica. Traktuj ją raczej jako inkubator. Miejsce gdzie wrzucasz pomysły do realizacji i czekasz aż dojrzeją.

Wrzucaj tam sprawy małe i duże, które chcesz zrealizować. Pamiętaj, że nie jest to lista zadań i fakt, że coś się na niej pojawiło nie jest równoznaczny z tym, że musi być zrealizowane.

Jeżeli po pewnym czasie (np. po miesiącu) nadal będziesz chciał coś zrealizować, to wiesz, że nie jest to chwilowa zachcianka. Oczywiście nie uchroni Cię to przed rozpoczynaniem wielu rzeczy, których później nie będziesz chciał ukończyć, bo przyszłości nie da się przewidzieć.

Poczekaj

Kolejny aspekt dotyczący zarówno rzeczy, które chcesz posiadać jak i spraw, które chcesz zrealizować, to wyposzczenie się. Gdy dajesz sobie czas na przemyślenie racjonalne i nie działasz tylko pod wpływem emocji to zwiększasz szanse na zadowolenie.

W międzyczasie możesz porównywać różne opcje, różne alternatywne warianty i spokojnie podjąć decyzję. Działaj i nie bój się porzucać pomysłów.

Pamiętaj, że masz tylko 2 ręce i 24 godziny na dobę. Wybieraj mądrze i działaj!

Gromadź pomysły i wybieraj spośród nich. Jeżeli chcesz mieć świetne pomysły to musisz mieć ich dużo.

Nie działaj pod presją. Działaj z intencją.

PS. Powyższy artykuł napisałem na stojąco ;)

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.