Zmień krajobraz i zwiększ swoją kreatywność

Wakacje już dawno się skończyły a ja tu wyjeżdżam ze zmianą krajobrazu. Spokojnie. Nie będę Cię wysyłał w góry ani na słoneczną plażę.

Jeżeli od dłuższego czasu pracujesz w podobny sposób, to pewnie większość rzeczy wykonujesz rutynowo. Z trudem odróżniasz jeden dzień od drugiego.

Wiem coś o tym, bo już mi zbrzydło patrzenie na te same ściany w moim domowym biurze.

Taki monotonny tryb pracy, ciągle to samo biuro, ci sami ludzie, te same meble negatywnie wpływa na twoją kreatywność. Są ludzie, dla których to nie ma znaczenia, jednak dla większości z nas ma.

Czasem trzeba coś w otoczeniu zmienić, żeby pobudzić kreatywność. Poniżej przedstawiam Ci kilka pomysłów, które możesz zastosować w swoim życiu, żeby zwiększyć swoją kreatywność.

Wyjdź z biura

Popracuj gdzieś poza biurem przez jeden dzień. Jeżeli nie masz możliwości urwania się na cały dzień, to chociaż przez kilka godzin. Wyjdź do parku z notesem, żeby przemyśleć ważne kwestie. Wybierz się do kawiarni, gdzie przy pysznej kawie możesz napisać coś co już od dawna planowałeś. Możesz w spokoju odpowiedzieć na e-maile, opróżnić swoją skrzynkę odbiorczą do zera.

Przenieś pracę do innego pomieszczenia

Jeżeli nie masz możliwości swobodnego wyjścia z biura choćby na godzinę, to poszukaj sobie alternatywnego miejsca w jego obrębie. Możesz zarezerwować salkę konferencyjną na “spotkanie z samym sobą”. Nawet wyjście i ukrycie się gdzieś na końcu korytarza albo na schodach przeciwpożarowych, gdzie rzadko ktoś chodzi pozwoli Ci znaleźć kilka chwil dla siebie. Możesz zaproponować zamianę miejscami koleżance lub koledze z pracy.

Umów się na spotkanie z fikcyjnym klientem

Jeżeli twój szef nie pozwala Ci na zmianę otoczenia choćby na chwilę, to spróbuj umówić się na spotkanie z fikcyjnym klientem albo zostań 30-60 minut po spotkaniu i poświęć ten czas na kreatywną pracę. Nie chodzi o to, żeby oszukiwać, ale żeby osiągać lepsze wyniki. Jeżeli jesteś szefem i masz pracowników, od których wymagasz kreatywności, to daj im trochę swobody!

Przeorganizuj swoje biuro lub biurko

Zmień położenie biurka, wstaw roślinkę. Usuń z pola widzenia wszystko to, z czego nie korzystasz. Jeżeli drukarka zajmuje pół biurka a Ty korzystasz z niej 1-2 razy w tygodniu to przestaw ją gdzieś na szafkę albo lepiej schowaj do szafki (2m kabel USB to wydatek kilku złotych). Uprzątnij zalegające na biurku papiery. Zmień położenie monitora.

Przemebluj swoje biuro

Przemebluj swoje biuro. Wystarczy, że zmienisz kolejność w jakiej do tej pory stoją meble w Twoim biurze a poczujesz się inaczej. Zastanów się, czy wykorzystujesz wszystkie meble. Może wymiana niewygodnej szafki na regał z szufladami to dobry pomysł. Zastanów się jak korzystasz z poszczególnych mebli. Przestaw biurko w takie miejsce, żeby słońce Cię nie raziło ani nie odbijało się w monitorze.

Popracuj w weekend

Jeżeli nie masz możliwości wprowadzenia żadnych zmian wymienionych powyżej, to proponuję Ci, żebyś zarezerwował sobie kilka godzin w sobotę lub w niedzielę i wybrał się w tym czasie w jakieś przyjemne miejsce (np. kawiarnia). Poświęć ten czas na pracę twórczą. Jeżeli potrzebujesz zupełnej ciszy, wybierz się do biblioteki albo w do parku. Te 2-3 godziny dadzą Ci więcej niż cały dzień spędzony w biurze. Nie oznacza to oczywiście, że masz weekendy poświęcać na pracę. Spróbuj i sprawdź jak to wpłynie na Twoją kreatywność.

Jakie są Twoje sposoby na pobudzenie kreatywności?


Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.