Ile czasu warto poświęcić na oszczędzanie czasu?

is_it_worth_the_timeAutorem powyższej tabelki jest Randall Munroe (mój internetowy bohater), fizyk, były pracownik NASA, w internecie znany przede wszystkim jako twórca komiksów oraz autor naukowych i przepełnionych humorem odpowiedzi na najdziwniejsze pytania internautów, zaczynające się do What if…?. Uprzedzam: oba odnośniki mogą wciągnąć na długie godziny!

A wracając do samej tableki… gdy ją zobaczyłem, to przypomniał mi się artykuł, w którym pisałem jak zaoszczędzić czas przy wykonywaniu powtarzalnych zadań. Jestem zdecydowanym zwolennikiem ułatwiania sobie życia i oszczędzania czasu i gdy tylko mogę coś usprawnić, zautomatyzować to zazwyczaj to robię. Takie podejście bywa czasem zdradliwe, bo ilość czasu poświęcona na zautomatyzowanie danego zadania jest większa niż czas zaoszczędzony dzięki tej automatyzacji. Dlatego warto mieć punkt odniesienia – chociażby taką tabelkę. Na pionowej osi mamy ilość czasu, którą zaoszczędzimy dzięki usprawnieniom. Na osi poziomej częstotliwość z jaką wykonujemy dane zadanie. A w poszczególnych polach maksymalny czas jaki powinniśmy poświęcić na usprawnienie procesu przy założeniu, że zadanie będziemy wykonywać cyklicznie przez 5 lat.

Praktyczne przykłady:

 • Jeżeli odpowiadasz na e-maile 5 razy dziennie i usprawnienie, które wdrożysz pozwoli Ci zaoszczędzić minutę, to warto na to usprawnienie poświęcić nie więcej niż 1 dzień.
 • Jeżeli raz w tygodniu ręcznie robisz kopię swoich danych i automatyzacja tego procesu pozwoli Ci zaoszczędzić 30 minut to warto na jej opracowanie i wdrożenie poświęcić nawet 5 dni.

Zastanów się nad tym, gdy następnym razem zabierzesz się za wykonywanie jakiegoś powtarzalnego zadania.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.

komentarze 4 to Ile czasu warto poświęcić na oszczędzanie czasu?

 1. Tak, to nawet można by przełożyć na pieniądze …

  „Jeżeli raz w tygodniu ręcznie robisz kopię swoich danych i automatyzacja tego procesu pozwoli Ci zaoszczędzić 30 minut to warto na jej opracowanie ….”
  wydać nawet 1000 zł (jeśli byś zlecił na zewnątrz)”

  :)

  • Oczywiście, że można to przełożyć na pieniądze. Jeżeli możesz zlecić wykonanie czegoś na zewnątrz za co zapłacisz (za godzinę pracy) mniej niż wynosi twoja stawka godzinowa to już jesteś do przodu.
   Analogicznie, jeżeli zlecisz automatyzację jakiegoś procesu, który pozwoli Ci zaoszczędzić 2 tygodnie w ciągu najbliższych 5 lat to warto na to wydać maksymalnie równowartość 2 tygodniowych zarobków. itd.

 2. Aleksandra 28.06.2013 at 12:33

  Świetna ściągawka. Optymalizacja stała się moim top zadaniem, więc jak najbardziej się przyda. Dzięki ;-)

 3. Ładna tabelka:)

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.