Ile czasu warto poświęcić na oszczędzanie czasu?

is_it_worth_the_timeAutorem powyższej tabelki jest Randall Munroe (mój internetowy bohater), fizyk, były pracownik NASA, w internecie znany przede wszystkim jako twórca komiksów oraz autor naukowych i przepełnionych humorem odpowiedzi na najdziwniejsze pytania internautów, zaczynające się do What if…?. Uprzedzam: oba odnośniki mogą wciągnąć na długie godziny!

A wracając do samej tableki… gdy ją zobaczyłem, to przypomniał mi się artykuł, w którym pisałem jak zaoszczędzić czas przy wykonywaniu powtarzalnych zadań. Jestem zdecydowanym zwolennikiem ułatwiania sobie życia i oszczędzania czasu i gdy tylko mogę coś usprawnić, zautomatyzować to zazwyczaj to robię. Takie podejście bywa czasem zdradliwe, bo ilość czasu poświęcona na zautomatyzowanie danego zadania jest większa niż czas zaoszczędzony dzięki tej automatyzacji. Dlatego warto mieć punkt odniesienia – chociażby taką tabelkę. Na pionowej osi mamy ilość czasu, którą zaoszczędzimy dzięki usprawnieniom. Na osi poziomej częstotliwość z jaką wykonujemy dane zadanie. A w poszczególnych polach maksymalny czas jaki powinniśmy poświęcić na usprawnienie procesu przy założeniu, że zadanie będziemy wykonywać cyklicznie przez 5 lat.

Praktyczne przykłady:

  • Jeżeli odpowiadasz na e-maile 5 razy dziennie i usprawnienie, które wdrożysz pozwoli Ci zaoszczędzić minutę, to warto na to usprawnienie poświęcić nie więcej niż 1 dzień.
  • Jeżeli raz w tygodniu ręcznie robisz kopię swoich danych i automatyzacja tego procesu pozwoli Ci zaoszczędzić 30 minut to warto na jej opracowanie i wdrożenie poświęcić nawet 5 dni.

Zastanów się nad tym, gdy następnym razem zabierzesz się za wykonywanie jakiegoś powtarzalnego zadania.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.