Tydzień wczesnego wstawania – Jak się porządnie wyspać

Ten artykuł to 2 z 7, które publikuję w ramach wyzwania: „Tydzień wczesnego wstawania„.

Nie ma chyba nic bardziej bezproduktywnego niż bezsenna noc. Leżysz w łóżku i nie możesz zasnąć, a jednocześnie jesteś tak zmęczony, że nawet czytać Ci się nie chce. Do tego dochodzi jeszcze świadomość, że rano masz wstać i że musisz się wyspać. Zdarzyło mi się to kilka razy w życiu – nic miłego.

Małe dzieci, tak samo jak zwierzęta domowe, jakoś nie mają z tym problemu.

Co zatem możesz zrobić, żeby zapewnić sobie dobry sen?

Lepszy sen – od strony fizycznej:

  • Pamiętaj o tym co jesz i pijesz – Nie najadaj się przed snem. Twoje ciało potrzebuje kilku godzin na strawienie obfitej kolacji i w tym czasie nie masz co liczyć na sen. Nie pij też za wiele, bo może się okazać, że będziesz musiał wstać w nocy.
  • Uważaj na używki – Kieliszek wina przed snem może być dobry, bo działa rozluźniająco, ale ważny jest umiar! Pomijając ryzyko alkoholizmu, gdy za dużo wypijesz przed snem, to prawdopodobnie obudzisz się w nocy spragniony. Picie kawy oraz innych napojów zawierających kofeinę przed snem to niezbyt udany pomysł. Krew buzująca w żyłach nie pomoże Ci zasnąć. Podobny wpływ na organizm ma słuchanie głośno muzyki trance lub techno (powyżej 135bpm).
  • Ruch też wpływa na sen – Pamiętasz jak Ci się spało, gdy ostatnio wróciłeś z całodniowej pieszej wędrówki? Ćwicz codziennie, a zauważysz znaczną poprawę jakości snu. Unikaj jednak intensywnych ćwiczeń zaraz przed zaśnięciem. Zamiast tego rozciągnij i rozluźnij mięśnie przed położeniem się spać.
  • Słuchaj organizmu – Gdy wieczorem jesteś śpiący, to nie bagatelizuj tego. Twoje Ciał daje Ci sygnał, że pora już się położyć. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Jeżeli jesteś śpiący o 17-tej to lepiej przetrzymać ten kryzys, ale odczuwalne zmęczenie po 21-szej to wyraźny sygnał żeby przyjąć pozycję horyzontalną.
  • Naucz się zasypiać – Każdy ma swój sposób i swoją pozycję w której zasypia. Ja leżę na plecach i koncentrując się na oddechu staram się rozluźnić wszystkie mięśnie, łącznie z mięśniami twarzy. Potem najczęściej przewracam się na bok, czuję wtedy swego rodzaju ulgę i momentalnie zasypiam.

Lepszy sen – mentalnie:

  • Pogódź się z rzeczywistością – Ile razy kładłeś się spać i przypomniałeś sobie, o spotkaniu z klientem, które nie poszło po twojej myśli, o kłótni z ukochaną osobą, o niezakończonym projekcie. Zaakceptuj to co się stało. Jeżeli przyjdą Ci do głowy sposoby na poprawienie tego co się wydarzyło, to zanotuj je do wykonania następnego dnia (Patrz punkt poniżej).
  • Oczyść umysł – Wiele osób nie może zasnąć, bo tuż przed snem przychodzi im do głowy mnóstwo spraw, które powinni byli załatwić, albo mają do załatwienia niedługo. Najlepszym sposobem, żeby sobie z tym poradzić jest wyrzucenie z głowy tych wszystkich spraw. Po prostu weź kartkę i długopis i zrób listę wszystkiego co Ci chodzi po głowie. Możesz użyć komputera jeżeli wolisz. A potem powiedz sobie, że zajmiesz się tym jutro i pozwól sobie na zrelaksowanie. Wystarczy Ci na to 5 min.

Akcesoria:

Czasem wielkie efekty przynoszą najprostsze zmiany. Wygodniejszy materac albo odpowiednia poduszka. Niekiedy wystarczy czysta pościel, żeby zasnąć jak dziecko.

Jak Ci dzisiaj poszło wstawanie? Masz jakieś sposoby na to, żeby się porządnie wyspać? Pisz w komentarzach.

Ciekawe spostrzeżenia na temat snu i wczesnego wstawania ma też Michał Maj w swojej książce Sen Mistrza – sekrety twórczego snu Leonarda Da Vinci. Możesz ją kupić i jednocześnie przyczynić się do rozwoju Produktywnie.pl – korzystając z odnośnika powyżej.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.