Tydzień wczesnego wstawania – Przygotuj się

Ten artykuł to 1 z 7, które publikuję w ramach wyzwania: „Tydzień wczesnego wstawania„.

Wiem, że tekst ten ukazuje się, gdy masz już za sobą pierwszą próbę wstania o zadeklarowanej przez siebie porze (ciekaw jestem jak Ci poszło – napisz o tym w komentarzach poniżej). Trochę przekornie postanowiłem napisać o odpowiednim przygotowaniu się do wcześniejszego wstawania dopiero teraz. Będziesz miał porównanie jak Ci się wstaje przed i po zastosowaniu poniższych rad.

Jak wygląda twój wieczór?

To co faktycznie robisz wieczorem ma olbrzymi wpływ na to, czy uda Ci się wstać rano. Zastanów się więc jak wygląda twój wieczór? Siedzisz przed telewizorem? Przed komputerem? Imprezujesz? Sprzątasz? Uczysz się?

Wieczór to czas na wyciszenie organizmu i przygotowanie go do snu. Jeżeli masz małe dziecko, to wiesz, że „rozbrykane” szybko nie zaśnie. Podobnie jest z dorosłymi.

Co zrobić wieczorem, żeby rano wstać?

  • Zaplanuj wystarczająco dużo snu – Zdrowy człowiek potrzebuje ok 8 godzin snu. Jeżeli położysz się po północy, to nie oczekuj, że wstaniesz bez problemu o 5 rano. Po prostu odejmij 8 od godziny o której chcesz wstawać i… odejmij jeszcze 1 godzinę. Jeżeli chcesz wstawać tak jak ja, o 5:30, to o 21 zacznij się zbierać do spania. Ten czas można skrócić, ale o tym będę pisał za kilka dni.
  • Zmniejsz natężenie światła w mieszkaniu – Wyłącz wszystkie światła pozostawiając tylko punktowe (np. do czytania). W okresie letnim, kiedy słońce zachodzi bardzo późno, możesz w ogóle nie włączać świateł. Mocne światło oszukuje nasz organizm i nie pozwala się wyciszyć.
  • Dotleń i zrelaksuj się – Otwórz okno w sypialni i wykonaj kilka mało wyczerpujących ćwiczeń, albo wyjdź na krótki spacer, dzięki czemu dotlenisz organizm i będzie Ci się lepiej spało. Tuż przed zaśnięciem możesz poczytać, posłuchać relaksującej muzyki albo pomedytować czy pomodlić się. W moim przypadku czytanie książki sprawdza się idealnie.
  • Nie oglądaj wiadomości, nie czytaj gazet i nie sprawdzaj poczty przed snem – Napływ nowych informacji przed zaśnięciem sprawi, że zamiast się zrelaksować i spokojnie zasnąć, będziesz przetwarzać te dane. Istnieje też ryzyko, że dowiesz się czegoś, co nie pozwoli Ci w ogóle zasnąć.
  • Przygotuj sobie rzeczy do ubrania – Spokojnie zastanów się w co się ubierzesz i przygotuj sobie ten zestaw. Jeżeli masz sobie wyprasować koszulę, zrób to wieczorem albo wybierz inną. Dzięki temu braknie Ci wymówki rano, że musisz się zastanowić w co się ubierzesz zanim wyjdziesz z łóżka.
  • Poćwicz wstawanie – Jeżeli trenujesz sztuki walki, to wiesz, że istnieje coś takiego jak pamięć mięśni. Wielokrotne powtarzanie danego ciosu czy bloku sprawia, że po pewnym czasie staje się on odruchem. Podobnie jest ze wstawaniem. Gdy rano zaraz po obudzeniu, jesteś bardzo zaspany, każda chwila przeznaczona na myślenie może spowodować, że zaśniesz ponownie. Dlatego poćwicz wstawanie z łóżka i np. wyjście do łazienki, tak żeby stało się to odruchem.
  • Ustaw budzik – Nie chcesz przecież, żeby po podjęciu wyzwania nie wstać tylko dlatego, że zapomniałeś włączyć budzik. Jeżeli masz problem z usłyszeniem go, włącz drugi albo kilka budzików, tylko pamiętaj, żeby ustawić je na tę samą godzinę. Nie ustawiaj jednego 5 min później niż drugi, bo na 99% po wyłączeniu pierwszego położysz się z powrotem. Pamiętaj, żeby położyć budzik daleko od łóżka.

Koniecznie napisz jak Ci się dzisiaj rano wstawało!

Ciekawe spostrzeżenia na temat snu i wczesnego wstawania ma też Michał Maj w swojej książce Sen Mistrza – sekrety twórczego snu Leonarda Da Vinci. Możesz ją kupić i jednocześnie przyczynić się do rozwoju Produktywnie.pl – korzystając z odnośnika powyżej.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na darmowy newsletter i poznaj m.in. 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia.